• rozwiń

PGNiG: Nie stosujemy praktyk monopolisty

PGNiG: Nie stosujemy praktyk monopolisty
Foto: PGNiG Foto: Gazowy monopolista wiąże umowami?

"PGNiG stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych" - to odpowiedź firmy na zarzuty Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wszczął postępowanie przeciw PGNiG. Ma ono rozstrzygnąć, czy spółka nie nadużywa pozycji na rynku detalicznej sprzedaży gazu.

Chodzi o zapisy w umowach, a konkretnie o niekorzystne warunki ich wypowiedzenia.

Analiza Urzędu w zakresie stosowanych przez spółkę postanowień umownych wykazała, że może ona utrudniać niektórym kontrahentom wypowiedzenie kompleksowej umowy dostarczania paliwa gazowego.

UOKiK

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo posiada ok. 98 proc. udziału w krajowym rynku detalicznej sprzedaży gazu ziemnego. Prezes UOKiK wszczęła postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem nadużywania przez PGNiG pozycji dominującej na tym rynku. Analiza Urzędu w zakresie stosowanych przez spółkę postanowień umownych wykazała, że może ona utrudniać niektórym kontrahentom wypowiedzenie kompleksowej umowy dostarczania paliwa gazowego - napisał UOKiK w komunikacie.

Związani umową

Urząd wyjaśnia, że w kontraktach zawieranych przez PGNiG głównie z dużymi odbiorcami przemysłowymi znalazło się postanowienie, zgodnie, z którym złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy po 30 września danego roku powoduje, że ulega ona rozwiązaniu dopiero z końcem następnego roku.

- Tak długie terminy wypowiedzenia - sięgające w skrajnych przypadkach 15 miesięcy - mogą zniechęcać partnerów handlowych spółki do rezygnacji z umowy i skorzystania z usług innych podmiotów - podał UOKiK.

PGNiG stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych.

PGNiG

W przypadku stwierdzenia nadużywania pozycji dominującej przez spółkę, prezes UOKiK może nałożyć na firmę karę finansową w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. PGNiG może więc zapłacić nawet 2,1 mld zł.

PGNiG odpowie w ciągu 14 dni

Odnosząc się do decyzji UOKiK PGNiG odpiera zarzuty o stosowaniu praktyk monopolistycznych. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółka odpowie na pismo w ciągu 14 dni. Do tego momentu spółka nie komentuje decyzji Prezesa UOKiK dotyczącej wszczęcia postępowania" - napisano w komunikacie prasowym PGNiG.

"PGNiG stanowczo oświadcza, że prowadząc działalność gospodarczą nie stosuje praktyk monopolistycznych" - dodano.

Wcześniej, w styczniu tego roku, Urząd wszczął postępowanie wobec gazowej spółki, by sprawdzić, czy nie nadużywa ona swojej pozycji na rynku hurtowej sprzedaży gazu ziemnego. Jak powiedziała PAP rzeczniczka UOKiK, Małgorzata Cieloch, tamto postępowanie wciąż trwa.

mkg/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane