• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

PGNiG negocjuje z Brytyjczykami. Gaz i ropa za łupki

PGNiG negocjuje z Brytyjczykami. Gaz i ropa za łupki
Foto: TVN24 Foto: PGNiG negocjuje z Brytyjczykami

Dostęp do poszukiwań konwencjonalnego gazu i ropy na norweskich i brytyjskich szelfach w zamian za koncesję na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. "Dziennik Gazeta Prawna" dowiedział się, że taką umowę negocjuje PGNiG z brytyjską firmą Centrica.

PGNiG nie zdradza na razie żadnych szczegółów rozmów z brytyjskimi spółkami - wiadomo tylko, że chodzi o wymianę koncesji. PGNiG udostępni swoje koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce, w zamian za dostęp do złóż gazu i ropy na norweskich i brytyjskich szelfach.

Nie oznacza to jednak, że PGNiG pozbędzie się swoich koncesji. Koncern jedynie pozyska dla części z nich partnera. Brytyjscy specjaliści od poszukiwań i wydobycia oceniają teraz polską ofertę.

Dobry plan

Eksperci, z którymi rozmawiał "DGP" podkreślają, że ewentualna umowa będzie korzystna dla polskiej firmy. – Plan spółki jest bardzo dobry. Dywersyfikacja lokalizacyjna jest kluczem do rozłożenia ryzyka związanego z działalnością poszukiwawczo-wydobywczą. Tak właśnie powinno się robić ten biznes – twierdzi Grzegorz Pytel, ekspert rynku gazowego w Instytucie Sobieskiego. Zaznacza jednak, że na razie trudno jednoznacznie oceniać projekt, skoro nie są znane szczegóły.

Jak pisze "DGP", najbardziej zaawansowane są rozmowy PGNiG z Centriką - spółką, która zainwestowała już w gaz łupkowy w USA, a obecnie wydobywa ropę naftową oraz gaz ziemny na dwóch obszarach Morza Północnego. Zainteresowani współpracą z PGNiG są też BP i Shell - pisze gazeta.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane