• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PGNiG: Możemy znów podwyższyć cenę gazu

PGNiG: Możemy znów podwyższyć cenę gazu
Foto: TVN24 Foto: Gaz może podrożec jeszcze wtym roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może jeszcze w tym roku wystąpić o dalszą podwyżkę cen gazu. Jak mówi wiceprezes spółki ds. finansowych Sławomir Hinc - może do tego zostać zmuszona rosnącą presją ze strony galopujących cen ropy naftowej.

Do tej pory PGNiG był beneficjentem mocnej złotówki, która wyrównywała w znaczącym stopniu rosnącą cenę gazu, która jest powiązana z cenami ropy naftowej (uwzględniając dziewięciomiesięczne opóźnienie).

Według Hinca ten balans został ostatnio zachwiany w związku z galopującymi cenami ropy naftowej i przerwaną aprecjacją złotego.

- O ile na początku roku można było mówić o ujemnej korelacji między tymi czynnikami, o tyle obecnie galopujące ceny baryłki ropy naftowej powodują, że ten dystans zmienia się na niekorzyść cen ropy - powiedział.

- Bazując na aktualnych notowaniach ropy - należy się spodziewać, iż cena gazu zarówno w ostatnim kwartale 2008 r., jak i całym 2009 r., zacznie niestety osiągać do tej pory nie notowane wartości" - dodał.

Hinc odmówił przedstawienia swoich niezależnych prognoz cen baryłki ropy naftowej i gazu. Dodał, że spółka ciągle monitoruje rynek i na podstawie badań podejmie decyzję o ewentualnej zmianie taryfy gazowej.

- Wnioski z analiz [...] powinny nam dać pewien szerszy obraz, na podstawie którego będziemy rozważali podjęcie decyzji odnośnie cen taryfowych gazu - powiedział wiceprezes ds. finansowych PGNiG.


Wypowiedź Hinca pojawiła się w dniu, gdy napłynęły informacje o znaczącym spadku ceny ropy naftowej w stosunku do rekordu wszechczasów sprzed trzech tygodni. (CZYTAJ WIĘCEJ)

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane