• rozwiń
  • WIG20 2192.90 -1.12%
  • WIG30 2493.08 -1.08%
  • WIG 58038.56 -0.83%
  • sWIG80 11568.20 -0.24%
  • mWIG40 3780.06 -1.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:09

Dostosuj

PGNiG: Magazyny pełne, nie musimy ruszać rezerw

PGNiG: Magazyny pełne, nie musimy ruszać rezerw
Foto: TVN24 Foto: Póki nie ma mrozów wystarczy mały palnik

- Na razie nie ma potrzeby uruchamiania magazynów gazu. Zapotrzebowanie na ten surowiec w Polsce jest "mniej więcej" pokrywane z dostaw i wydobycia krajowego - poinformował prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski. W ten sposób zdementował medialne doniesienia, że trzeba już było sięgnąć do rezerw.

- Zapotrzebowanie naszych klientów jest dzisiaj mniej więcej równe temu, co trafia poprzez przejścia graniczne do Polski oraz poprzez wydobycie krajowe - powiedział Szubski. W środę w mediach pojawiły się doniesienia, że przy dobowym zużyciu rzędu 35 mln metrów sześciennych Polska zaczęła pobierać gaz z magazynów. Na dodatek miały one być wypełnione zaledwie w 85 procentach.

Pytany przez dziennikarzy, czy PGNiG już pobiera gaz z magazynów, odparł: "nie, magazyny uruchamia się w sezonie zimowym; na razie takiej potrzeby nie ma, bo jesteśmy w stanie tyle dostarczyć do sieci, ile odbierają nasi klienci". - Dopóki nie rozpocznie się zima, nie spadną temperatury, to jesteśmy w stanie utrzymać system w stanie równowagi - dodał.

PGNiG zakończyło właśnie wypełnianie gazem magazynów przed zimą. Stan zapasów wynosi ok. 1,4 mld m sześc. - poinformował Szubski. Dodał, że spółka spodziewa się możliwych kłopotów w dostawach gazu po 20 października. Obecne zużycie dobowe gazu wynosi 33 mln m sześc. Zastrzegł jednak, że zimą zapotrzebowanie na gaz wzrośnie.

W opinii Szubskiego, Polska powinna podpisać umowę gazową z Rosją na zwiększone dostawy gazu w kształcie wynegocjowanym już w lutym br. Wówczas uzgodniono m.in. tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski do 2045 roku. Jego zdaniem, rozważane skrócenie tego okresu, nie jest korzystne dla Polski.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane