• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

"PGNiG jak Gazprom"

"PGNiG jak Gazprom"
Foto: TVN24 Foto: Więcej pieniędzy za mniej gazu

PGNiG zmienia dużym odbiorcom zasady dostaw gazu. "Na trudniejsze i rodem z Rosji" - komentuje "Puls Biznesu". Spółki muszą musiały zapłacić za wszystko, co zakontraktują na rok, bez względu na to, czy gaz zużyją, czy nie. Szczęśliwcy będą mogli przeszacować to zużycie o 20 proc. - Dostosowujemy się do obecnej sytuacji. Poza tym tak robią wszyscy - broni się PGNiG.

Według "PB", nasz gazowy monopolista bierze przykład ze swojego biznesowego partnera z Rosji - Gazpromu. Przez lata rosyjscy dostawcy gazu do Polski działali według zasady "bierz lub płać". Za zakontraktowany gaz, wykorzystany czy nie, i tak trzeba było zapłacić. Chociaż PGNiG narzekało na warunki, na jakich musiało kupować gaz, to firmy, które samo w niego zaopatrywało, mogły przedstawiać prognozy zapotrzebowania do końca października, a za nietrafne nie groziły im kary. Teraz spółka zaczyna robić tak, jak Rosjanie. Na pierwszy ogień poszły huty

Poszanowanie dla szacunku

- W sierpniu musieliśmy przedstawić miesięczne prognozy zużycia gazu w całym przyszłym roku. Jeśli dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii zużyjemy go mniej, albo okaże się, że z powodu kryzysu będziemy potrzebować mniej niż w prognozie, to i tak będziemy musieli zapłacić za gaz, którego nie odebraliśmy - mówi Henryk Hulin, prezes ArcelorMittal Warszawa.

Edward Koźmik, kierownik wydziału obsługi technicznej stołecznej huty dodaje, że ze względu na wahania koniunktury i sezonowość produkcji huta nie jest w stanie precyzyjnie określić, ile gazu będzie odbierać rocznie, miesięcznie czy nawet dobowo. A także takie deklaracje teraz trzeba składać do PGNiG. - Jeśli wykorzystamy mniej niż 80 proc. zamówionego gazu, to w styczniu kolejnego roku będziemy musieli zapłacić 75 proc. kary, czyli ceny niewykorzystanego paliwa - twierdzi Koźmik.

Warszawska huta i tak jest w niezłej sytuacji, bo przekonała PGNiG do nienakładania kary za wykorzystanie 80 proc. prognozy. Może więc pomylić się aż o 20 proc. Inne zakłady hutnicze nie mają tyle szczęścia, mogą pomylić się tylko o 10 proc.

"Taki świat"

Kontraktując określoną ilość gazu za granicą ponosimy ryzyko, że nie sprzedamy jej w całości swoim odbiorcą. Za niewykorzystany gaz musimy zapłacić dostawcy

hinc o gazie

PGNiG tłumaczy, że musi dostosować umowy z klientami do zapisów prawa energetycznego i aktualnej sytuacji rynkowej. - Kontraktując określoną ilość gazu za granicą ponosimy ryzyko, że nie sprzedamy jej w całości swoim odbiorcom. Za niewykorzystany gaz musimy zapłacić dostawcy - mówi gazecie Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Przyznaje, że w niektórych przypadkach także stosuje zasadę "bierz lub płać". - Podobnie działają inne, duże koncerny na świecie - dodaje. Podkreśla jednak, że spółka z każdym odbiorcą będzie ustalała indywidualne warunki, które satysfakcjonowałyby obie strony.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane