• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

PGNiG: Gaz w Polsce byłby w środę

Jeszcze rano, gdy Rosja odkręciła kurek punktualnie i gaz w pierwszej kolejności popłynął na Bałkany, PGNiG ogłosiło, że do Polski trafi w środę. Jak zapewniał szef Gazpromu Aleksiej Miller, Europa miała być regularnie zaopatrywana w rosyjski gaz, jeśli tylko Ukraina nie będzie podbierać surowca. Ale wojna gazowa rozgorzała na nowo, a Ukraina i Rosja wzajemnie oskarżają się o to, że gaz przestał płynąć.

Rosja zgodnie z zapowiedzią odkręciła kurek z gazem. Surowiec

popłynął w jednej nitce gazociągu, w Sudży w obwodzie kurskim, przez Ukrainę na Bałkany. Według Interfaxu w pierwszym rzucie zostanie wtłoczonych zostało 76 mln metrów sześciennych gazu.

- Do Polski surowiec trafi w środę - ogłosiło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, powołując się na rozmowę z przedstawicielami Gazpromu. Niepokojące było jedynie to, że nie dostało żadnej oficjalnej informacji od Gazpromu.

Gazprom zapowiadał, że tranzyt paliwa będzie wznawiać stopniowo - początkowo zostanie przesłana minimalna ilość gazu, co pozwoli sprawdzić, czy Kijów nie zabiera sobie paliwa. Jeżeli taki fakt nie zostanie stwierdzony, ilość gazu będzie natychmiast zwiększona - tłumaczyli przedstawiciele rosyjskiego koncernu.

"Wtedy będziemy bezpieczni"

Strona polska cały czas monitorowała przepływ błękitnego paliwa. - Jesteśmy w stałym kontakcie z operatorem ukraińskim. Czekamy aż potwierdzi, że możemy dobierać gaz na przejściu w Drozdowiczach na granicy polsko-ukraińskiej - powiedziała w TVN24 rzeczniczka Gaz System Małgorzata Polkowska - Z gazem jest jak z wodą. Musi minąć trochę czasu zanim dopłynie z punktu A do punktu B. Teraz okazuje się, że w punkcie B będzie znacznie później niż można było się spodziewać.

Gdzie dwóch się bije tam 15 cierpi

Ofiarą trwającego od tygodnia sporu o ceny surowca, zaległe płatności i oskarżenia o kradzież między Rosją a Ukrainą, jest co najmniej 15 państw Europy.

Konflikt dotkliwie odczuły już: Austria, Niemcy, Turcja, Grecja, Włochy, Francja, Węgry, Czechy, Bośnia, Serbia, Bułgaria, Polska, Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Słowacja, Macedonia i Mołdawia - W trzech ostatnich krajach sytuacja jest szczególnie trudna - Rosja dotychczas pokrywała 100 procent dostaw.

W ubiegłym tygodniu Rosjanie całkowicie zakręcili kurek Europie, oskarżając Ukrainę o kradzież gazu przeznaczonego dla odbiorców na Zachodzie. Kijów zaprzeczał.

Unia zapowiada zmiany

Jak oszacował to unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs, gaz powinien dopłynąć do państw Europy Zachodniej, po 24 godzinach od chwili odkręcenia kurka. O ile Rosja wznowi dostawy do Europy Zachodniej, a nie tylko do krajów bałkańskich. Teraz, gdy kurek został znowu zakręcony, cała Europa znowu będzie niecierpliwie czekać.

Popłynie znowu, czy nie popłynie, Unia Europejska już sygnalizuje konieczność zmian. Minister ds. przemysłu i handlu przewodniczących w tym półroczu pracom UE Czech Martin Rziman przekonywał: - Kryzys musi sprawić, by bezpieczeństwo energetyczne stało się priorytetem dla Unii - mówił Rziman.

eq//kdj ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane