• rozwiń

PGNiG decyduje, kto zaprojektuje gazoport

PGNiG decyduje, kto zaprojektuje gazoport
Foto: TVN24 Foto: Gaz w zbiornikach nowego terminalu ma pojawić się za cztery lata

Sześć polskich i zagranicznych firm wyraziło do tej pory zainteresowanych przetargiem na zaprojektowanie i uzyskanie podstawowych zezwoleń na budowę gazoportu w Świnoujściu. PGNiG ma zamiar rozstrzygnąć przetarg w ciągu ośmiu miesiecy.

Na wstępie PGNiG rozpisało przetarg na zaprojektowanie terminalu, a także przygotowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do jego budowy i uzyskanie wszystkich zezwoleń niezbędnych dla rozpoczęcia inwestycji - aż do pozwolenia na budowę.

Chociaż PGNiG zapowiadało, że początkowo planuje uruchomić gazoport o zdolności przeładunkowej ok. 2,5 mld m sześc. gazu rocznie, to już na starcie moce terminalu będą dużo większe.

Z ogłoszenia o przetargu wynika, że trzeba zaprojektować gazoport, który będzie mógł przyjąć do 5 mld m sześc. gazu rocznie, z możliwością rozbudowy do przeładunku do 7,5 mld m sześc. gazu rocznie. 5 mld m sześc. to około 1/3 obecnego zużycia gazu w kraju.

PGNiG "dla dobra przetargu" nie ujawnia nazw firm, które się zgłosiły do przedsięwzięcia. Oferty należało składać do zeszłego poniedziałku, ale potem PGNiG przez tydzień czekało na te, które zgodnie z prawem mogły zostać wysłane pocztą.

Największy nacisk w przetargu PGNiG kładzie na niską cenę - stanowi ona aż 80 proc. punktów, jakie można zyskać w przetargu. Drugie kryterium to czas realizacji projektu.

PGNiG rozpisze kolejny przetarg - na wykonanie terminalu - po uzyskaniu pozwolenia na budowę przez wybieranego teraz projektanta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane