• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PGNiG chce wiercić w Rosji

PGNiG chce wiercić w Rosji
Foto: PGNiG Foto: PGNiG ma nadzieję, że dostanie koncesje na wydobycie gazu w Rosji

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce, żeby jego spółki serwisowe szukały prowadziły wiercenia na polach gazowych w Rosji - poinformował PAP prezes PGNiG Michał Szubski. W dłuższej perspektywie firma nie wyklucza, że chciałaby uzyskać udziały w koncesjach wydobywczych w tym kraju.

Spółki serwisowe PGNiG oferują swoje usługi firmom poszukującym ropę i gaz na całym świecie, wiercą m.in. w Indiach, Kazachstanie, Ugandzie, Mozambiku, a także w Czechach i na Ukrainie.

- Nasze firmy (PGNIG i Gazprom), rozwiązując część problemów, które narastały przez ostatnie 10 lat, wychodzą na prostą we wzajemnych relacjach. Doszliśmy do wniosku, że powinniśmy porozmawiać o nowych biznesach, które moglibyśmy wspólnie prowadzić - powiedział w czwartek Szubski.

- Patrzymy na dwa aspekty: ewentualne działania Gazpromu w Polsce i PGNiG w Rosji. Jeśli mamy razem coś robić, to musimy zachować symetrię - podkreślił.

"Szczególnie perspektywiczny rynek"

Szubski zaznaczył, że rynek rosyjski jest "szczególnie perspektywiczny" dla spółek serwisowych PGNiG.

- Chcielibyśmy zaistnieć na rynku rosyjskim, zarówno jako wykonawca w pracach poszukiwawczych i zagospodarowaniu złóż w tym kraju, ale w przyszłości być może również jako inwestor, czyli uczestnik lub współuczestnik koncesji na poszukiwania i wydobycie gazu w Rosji" - powiedział.

- Z kolei, jeśli chodzi o Polskę, to warto rozmawiać na temat projektów elektroenergetycznych. Mógłby to być wspólny projekt budowy elektrowni opartej na gazie - dodał Szubski. To dlatego, że polska elektroenergetyka potrzebuje wielu nowych inwestycji, a "źródła wytwarzania z gazu są szybsze i bardziej efektywne niż inne".

Będzie współpraca z Gazpromem

PGNiG już inwestuje w budowę bloków parowo-gazowych (w Stalowej Woli); myśli o kolejnych projektach i nie wyklucza ewentualnego udziału Gazpromu.

- Będziemy uruchamiać grupy robocze w każdym z tych obszarów, składające się z przedstawicieli naszej firmy i Gazpromu. To są oczywiście plany. Czy zostaną one zrealizowane - pokaże przyszłość. Aby mówić o szczegółach trzeba poczekać na wyniki i konkretne propozycje współpracy - podsumował.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane