• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

PGNiG chce grzać Warszawę

PGNiG chce grzać Warszawę
Foto: TVN24 Foto: Vattenfall sprzeda wreszicie warszawskie SIekierki?

Polskie Gazownictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało memorandum informacyjne Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC) i do 28 marca złoży wstępną ofertę. PGNiG jest też zainteresowane aktywami ciepłowniczymi Vattenfalla.

- Odebraliśmy memorandum SPEC-u. Zamierzamy do 28 marca złożyć ofertę wstępną. Jesteśmy bardzo zainteresowani tą spółką i chcemy ją kupić - powiedział członek zarządu PGNiG Energia Tomasz Karaś, dodając, że oczekuje, iż do sprzedaży SPEC-u dojdzie do końca tego roku.

Jego zdaniem do sprzedaży polskich aktywów szwedzkiego Vattenfalla może dojść wcześniej. Potwierdził przy tym, że PGNiG jest też zainteresowany ich zakupem. - Jeśli Vatenfall będzie chciał sprzedać aktywa w całości, to będziemy szukać partnera. Naturalnym partnerem jest Tauron, mamy z nim dobre kontakty. Czekamy jednak na decyzję Vattenfalla, bo proces sprzedaży nie został jeszcze ogłoszony - powiedział członek zarządu PGNiG Energia.

Szwedzi wychodzą z Polski

Według medialnych doniesień szwedzki koncern energetyczny Vattenfall po przyjęciu nowej strategii w ciągu 2-3 lat zamierza sprzedać aktywa posiadane w Polsce. Grupa ma skupić się teraz na rynkach uznanych za kluczowe - Szwecji, Niemczech oraz Holandii.

Vattenfall AB należy w całości do szwedzkiego skarbu państwa, zaś rząd przyjął zasadę, że wysokie standardy ekologiczne mają obowiązywać także za granicą. W Polsce działalność firmy opiera się zaś na energetyce węglowej.

Vattenfall posiada u nas m.in. dystrybutora energii Vattenfall Distribution Poland SA (dawny Górnośląski Zakład Energetyczny), zespół elektrociepłowni - Vattenfall Heat Poland SA (dawne Elektrociepłownie Warszawskie), Vattenfall Energy Trading (spółka zajmująca się obrotem), Farmę Wiatrową Zagórze o mocy 30 MW oraz 18,67 proc. akcji spółki Enea.

Europejski potentat z Warszawy

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej to jeden z największych w Europie dostawców ciepła. Decyzję o sprzedaży Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej prezydent Warszawy podjęła miesiąc temu.

Już w tegorocznym budżecie miasta zaplanowano uzyskanie z tego tytułu sumy 750 mln zł, choć rynek spodziewa się sumy nawet dwukrotnie wyższej.

Sprzedaży sprzeciwiają się radni PiS i SLD, w których ocenie prywatyzacja może doprowadzić do wzrostu cen ciepła dostarczanego do mieszkań. W radzie stolicy samodzielną większość ma PO, która sprzeciwia się wnioskowanemu przez PiS referendum ws. prywatyzacji SPEC.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane