• rozwiń

PGNiG będzie szukał łupków z Chevronem. "Mniejsze koszty i ryzyko"

PGNiG będzie szukał łupków z Chevronem. "Mniejsze koszty i ryzyko"
Foto: TVN24 Foto: Współpraca zakłada m.in. odwiercenie odwiertu poszukiwawczego

PGNiG podpisał umowę z Chevron Polska Energy Resources, która umożliwi rozpoczęcie pierwszej fazy współpracy między spółkami przy poszukiwaniach gazu z łupków - poinformował PGNiG w poniedziałkowym komunikacie.

PGNIG podał, że przedmiotem współpracy będzie wspólna ocena zasobów gazu z łupków na czterech koncesjach poszukiwawczych w południowo-wschodniej Polsce: Zwierzyniec i Grabowiec (należących do Chevron) oraz Tomaszów Lubelski i Wiszniów-Tarnoszyn (należących do PGNiG).

"Wśród planowanych działań jest między innymi odwiercenie odwiertu poszukiwawczego. Dokładny zakres i harmonogram prac poszukiwawczych ustali komitet techniczny, w skład którego wejdą przedstawiciele obu spółek" - głosi komunikat.

Wspólne poszukiwania

PGNiG poinformował, że w przypadku rozpoczęcia kolejnego etapu współpracy, strony umowy przystąpią do dalszych poszukiwań w rejonie koncesji objętych współpracą.

"PGNiG oraz Chevron planują na wszystkich etapach współpracy wspólnie prowadzić poszukiwania oraz ustalać zakres i sposób finansowania prac. Współpraca umożliwi obydwu partnerom obniżenie kosztów, rozłożenie ryzyka oraz przyspieszenie prac poszukiwawczych, a co za tym idzie, procesu szacowania potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce" - napisano w komunikacie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA i Chevron Polska Energy Resources podpisały 12 grudnia 2013 roku memorandum o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków w południowo-wschodniej Polsce. Współpraca umożliwiłaby obydwu stronom obniżenie kosztów oraz - dzięki uzyskaniu efektu skali - przyspieszenie prac poszukiwawczych, a co za tym idzie, procesu szacowania potencjalnych zasobów gazu łupkowego w Polsce.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane