• rozwiń

PGE przejmie Kompanię Węglową? MSP zaprzecza

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Ministerstwo Skarbu Państwa może dążyć do przejęcia Kompanii Węglowej przez Polską Grupę Energetyczną - twierdzi agencja informacyjna ISBnews. Powołuje się ona na wypowiedź szefa działu analiz Erste Research Petra Barteka. Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa ucina te spekulacje.

Zdaniem analityka Ministerstwo Skarbu Państwa może dążyć do przejęcia Kompanii Węglowej przez PGE. - Odnoszę się tu do pomysłu ministerstwa w kwestii stworzenia narodowego czempiona - twierdzi Bartek. - Sądzę, że MSP mogłoby spróbować konsolidacji tych dwóch podmiotów w przypadku kontynuacji problemów Kompanii Węglowej. PGE jest wysokomarżowa, posiada gotówkę i będzie znaczącym klientem KW po zrealizowaniu projektu Opole II - mówi ekspert.

Wspólny projekt

Wcześniej w raporcie CEE Equity Strategy, jako czynnik ryzyka dla PGE, wymieniano "ewentualne przejęcie KW".

W czerwcu PGE i KW podpisały list intencyjny dotyczący planów budowy dwóch bloków energetycznych o mocy 900 MW każdy w Elektrowni Opole. Spółki nie wykluczały wtedy m.in. zaangażowania kapitałowego KW w ten projekt.

W sierpniu ubiegłego roku PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - spółka zależna PGE - zawarła umowę z Kompanią Węglową na dostawy węgla kamiennego. W przypadku realizacji Zadania Inwestycyjnego Opole II spółka dostarczałaby w latach 2018 - 2038 surowiec. Szacunkowa wartość netto umowy wynosi ok. 16-22 mld zł, w zależności od wolumenu dostawy.

Resort zaprzecza

Ministerstwo Skarbu Państwa zapytane, przez TVN24 Biznes i Świat, o stanowisko w tej sprawie ucina te spekulacje. - MSP aktualnie nie prowadzi żadnych działań zmierzających do konsolidacji spółek z sektora górniczego ze spółkami energetycznymi - informuje Agnieszka Jabłońska-Twaróg, rzecznik resortu.

40 proc. rynku PGE

Kompania Węglowa to największa firma górnicza w Europie, skupia ona 15 kopalń i 5 zakładów.

PGE to największa grupa energetyczna w Polsce. Udział Grupy Kapitałowej PGE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosi ok. 40 proc., natomiast w rynku dystrybucji energii elektrycznej ok. 26 proc. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30.556,81 mln zł w 2012 roku.

9 stycznia Zarząd PGE poinformował, że budowa nowych bloków w Elektrowni Opole rozpocznie się 1 lutego. Inwestycja warta jest 11,6 mld złotych i zakończyć się za około 5 lat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane