• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pewny jak Polak swojej pracy

Pewny jak Polak swojej pracy
Foto: TVN24 Foto: Niektóre branże w ogóle nie znają strachu o pracę

- Ponad połowa Polaków w ogóle nie boi się utraty pracy - wynika z ogólnopolskiego badania serwisu szybkopraca.pl. Najspokojniejsi o swoje posady są kierowcy, kurierzy czy pracownicy produkcji i fabryk. Jej utraty obawiają się natomiast pracownicy usług, czy marketingowcy.

Aż 52 proc. Polaków pytanych o obawy przed zwolnieniem zadeklarowało, że wcale się tego nie boi. Optymistycznie nastawieni Polacy w 18 proc. pochodzą z branży zawodów fachowych i fizycznych, czyli tych, w których kryzys jest mało odczuwalny. Dobrze mają się też handlowcy z doświadczeniem.

Jak wskazują autorzy badania, w obliczu spowolnienia dobry sprzedawca jest na wagę złota, w przeciwieństwie do specjalistów od marketingu czy PR. Aż 11 proc. spośród tych, którzy czują się bezpiecznie w swoich miejscach pracy, to osoby zatrudnione w administracji, głównie urzędnicy państwowi. Jak pani Elżbieta, 55-latka, która mówi ankieterom: - Od 15 lat pracuję w urzędzie. To oczywiste, że nikt mnie nie zwolni.

Nie taki kryzys straszny?

Co sprawia, że ponad połowa Polaków nie czuje się zagrożona w pracy? - Wielu pracodawców szuka oszczędności zmieniając warunki zatrudnienia: obniżają pensje, nie wypłacają premii, ale jednak nie zwalniają pracowników – uważają autorzy raportu. W skali całej gospodarki spektakularne deklaracje zwolnień są marginalne.

Badanie serwisu Szybkopraca.pl zostało zrealizowane w okresie lipiec-sierpień 2009. W jego ramach internauci otrzymali do wypełnienia ankietę "Jak czujesz się w swojej pracy?". Serwis przeprowadził też wywiady bezpośrednie. W badaniu wzięły udział osoby w różnym wieku i z miejscowości o zróżnicowanej wielkości.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane