• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Petru już zrezygnował z kierowania radą nadzorczą PKP SA

Petru już zrezygnował z kierowania radą nadzorczą PKP SA
Foto: tvn24/ TVN24 Foto: Ryszard Petru nie jest już przewodniczącym rady nadzorczej PKP

Ekonomista Ryszard Petru zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej PKP SA. Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska powiedziała w środę, że chce jak najszybciej znaleźć innego kandydata na to stanowisko.

Ryszard Petru poinformował, że zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej PKP SA z dniem 17 marca. Nie ujawnił powodów decyzji. Na funkcję został powołany miesiąc temu, a formalnie zaczął ją pełnić... 17 marca.

Minister Bieńkowska, której podlegają polskie koleje powiedziała w środę, że teraz będzie szukać innego kandydata na szefa rady.

- Bardzo mi zależy, by po panu Krzysztofie Opawskim (były przewodniczący rady, zmarł w listopadzie ub.r. - red) była to osoba, która zna się na ekonomii i wspomoże zarząd - wyjaśniła.

Jak wskazała, w radach nadzorczych spółek kolejowych mogą nastąpić dalsze zmiany.

Trochę się zasiedzieli

- Zmieniamy część urzędników, która się trochę zasiedziała w tych radach - powiedziała. Jak dodała, chodzi o to, by w radach zasiadali ludzie, którzy wnoszą istotny wkład w funkcjonowanie przedsiębiorstwa, a nie traktują tego tylko jako dodatkowe źródło zarobku.

Wicepremier zaprzeczyła, że przewodniczącym rady spółki-matki kolejowej grupy miałby zostać Juliusz Engelhardt, były wiceminister odpowiedzialny za kolej za kadencji Cezarego Grabarczyka.

Spółka-matka

PKP SA jest spółką-matką Grupy PKP, powstałej w 2001 r. z podziału przedsiębiorstwa Polskie Koleje Państwowe. W skład Grupy wchodzi dziewięć spółek: PKP SA, spółki przewozowe: PKP Cargo, PKP Intercity, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście i PKP LHS, oraz spółki zarządzające infrastrukturą kolejową: PKP Polskie Linie Kolejowe, PKP Energetyka, TK Telekom i PKP Informatyka oraz świadczące inne usługi (KPT-W Natura TOUR, Drukarnia Kolejowa Kraków, CS Szkolenie i Doradztwo). Grupa zatrudnia ponad 80 tys. pracowników. To czwarta co do wielkości kolej europejska.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane