• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Petrodolary odejdą do lamusa?

Petrodolary odejdą do lamusa?
Foto: sxc.hu Foto: Strach zajrzał w oczy dolarowi

Dolar we wtorkowy ranek przeżył najgłębsze od tygodni osłabienie wobec euro. Amerykańska waluta traciła po tym jak "The Idependent" napisał, że arabscy szejkowie, Japonia i Chiny zamierzają zrezygnować z niego jako waluty, w której rozliczane są transakcje na rynku ropy.

Dolar tracił rano wobec 15 spośród 16 najważniejszych walut na świecie. W Londynie za jedno euro płacono już 1,47 dol. Głównym winowajcą tych spadków okazała się brytyjska gazeta "The Independent", która powołując się na anonimowe źródła na Bliskim Wschodzie i w Chinach, napisała, że dolar może przestać być walutą używaną w handlu ropą.

Jak stwierdziła gazeta, zamiast dolara naftowi potentaci mieliby korzystać z "koszyka", w skład którego wchodziłyby m.in. euro, jen, juan i złoto. Jak napisał "The Independent" szefowie banków centralnych Rosji, Chin, Japonii i Brazylii odbyli już spotkanie, podczas którego dyskutowano ewentualne zmiany.

Informacje o planach odejścia od dolara zdementował jednak szybko szef banku centralnego Arabii Saudyjskiej Muhammad al-Jasser. Po jego słowach dolar zaczął zyskiwać na wartości.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane