• rozwiń

Pesa wyprzedziła Twittera. Zdobyła ekonomiczną nagrodę "Financial Timesa"

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Bydgoska Pesa zdobyła prestiżową nagrodę "Financial Timesa" w kategorii przedsiębiorczość. Polski producent pojazdów szynowych wyprzedził m.in. Twittera. To pierwsze takie wyróżnienie dla firmy z Europy Środkowo-Wschodniej.

Była to już szósta edycja konkursu. Pojazdy Szynowe Pesa z Bydgoszczy została nominowana w kategorii przedsiębiorczość. W drodze do ekonomicznej nagrody, Pesa wyprzedziła m.in. popularny na całym świecie serwis społecznościowy Twitter, system rezerwacji noclegów Airbnb, czy amerykański koncern naftowy Continental Resources.

Wielki sukces

O nominacjach do nagrody decydują rozsiani po całym świecie korespondenci "Financial Timesa". Za propozycje z naszej części Europy odpowiadał Jan Cieński, korespondent FT na Polskę, Czechy, Białoruś i Słowację. Zwycięzców wybierał panel ekspertów, któremu przewodniczył Lionel Barber, redaktor "Financial Timesa".

- To wielki sukces całej załogi. Kilkanaście lat temu byliśmy prawie bankrutem, dzisiaj odbieramy nagrodę w towarzystwie wielkich światowych firm w Londynie. Nagrodę dedykuję pracownikom naszej firmy - jestem z was dumny - mówi w komunikacie Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy.

Wielkie kontrakty

Bydgoska firma zatrudnia około 3,7 tys. osób. Pesa specjalizuje się w budowie i modernizacji pojazdów szynowych. Oferta polskiego producenta obejmuje spalinowe i elektryczne zespoły trakcyjne oraz lokomotywy i tramwaje. Tradycje firmy sięgają 1851 r., kiedy to w Bydgoszczy powstały Warsztaty Parowozowe Pierwszej Klasy, działające w okresie PRL jako ZNTK Bydgoszcz.

Jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów Pesy było zawarcie w 2012 roku ramowej umowy z niemieckim przewoźnikiem kolejowym DB Regio - spółką córką niemieckich kolei Deutsche Bahn. Przewidywane zakupy taboru przez stronę niemiecką do 2018 roku mogą sięgnąć nawet 1,2 mld euro; pierwszą umowę na dostawy pociągów dla komunikacji regionalnej w sieci Sauerland, wartą 120 mln euro, podpisano w listopadzie.

Polski tabor na całym świecie

Bydgoska firma zrealizowała już wart 1,5 mld zł kontrakt na dostawę tramwajów dla Warszawy, a jej pociągi kursują już w większości województw. Tabor z Pesy trafił także na rynki zagraniczne, m.in. do Włoch, Czech, Rosji, Bułgarii, na Węgry, Ukrainę, Litwę i Białoruś.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane