• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pensje wolniej nam rosną

Pensje wolniej nam rosną
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: W ciągu roku ubyło nam miejsc pracy

Pracujący w polskich przedsiębiorstwach zarobili w czerwcu przeciętnie o 2 proc. więcej niż przed rokiem: średnia płaca w czerwcu wyniosła 3276,51 zł - podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu przedsiębiorstwa zatrudniały 5,28 miliona osób, w ciągu roku ubyło więc 1,9 proc. miejsc pracy. Spadek płac przełoży się na spadek konsumpcji, a to zaszkodzi całej gospodarce - ostrzegają eksperci.

Wzrost wynagrodzeń okazał się mniejszy niż w maju, i mniejszy niż wzrost cen, które w tym samym czasie poszły w górę o 3,5 procent.

To także dużo mniej niż w ubiegłym roku, gdy wzrost wynagrodzeń bywał dwucyfrowy. Zdaniem analityków wolniejsze tempo wzrostu zarobków to efekt między innymi wdrażania w firmach programów oszczędnościowych.

Eksperci prognozują, że realny spadek płac przełoży się na spadek konsumpcji, a to z kolei będzie mieć konsekwencje dla całej gospodarki.

Jednocześnie w czerwcu o spadło zatrudnienie. W ubiegłym miesiącu w porównaniu z majem w polskiej gospodarce zatrudnionych było o 12 tysięcy osób mniej.

Spadek płac oznacza spadek konsumpcji?

Eksperci prognozują, że realny spadek płac przełoży się na spadek konsumpcji. To z kolei będzie miało niekorzystne konsekwencje dla całej gospodarki. - Tempo wzrostu płac jest mniejsze niż oczekiwano - podkreśla w rozmowie z TVN CNBC Biznes główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.

Natomiast według głównego ekonomisty Citi Handlowego Piotra Kalisza, w związku z wolniejszym wzrostem płac, w tym roku konsumpcja może wzrosnąć o około 2 proc., natomiast w następnym roku o około 1-1,5 proc.

mon//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane