• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Pensje prezesów wracają do Sejmu

Pensje prezesów wracają do Sejmu
Foto: sxc.hu Foto: PO znów zawalczy o podwyżkę dla prezesów

Platforma nie poddaje się w walce o podwyżkę płac dla prezesów państwowych spółek. We wtorek sejmowa komisja skarbu rozpatrzy weto prezydenta do nowelizacji tzw. ustawy kominowej. Jej szef, Tadeusz Aziewicz z PO chce przekonywać posłów, żeby weto odrzucili.

- Będę namawiał kolegów, aby rekomendowali odrzucenie weta prezydenta - zapowiedział Aziewicz. Do jego odrzucenia w Sejmie potrzeba trzech piątych głosów. Ponieważ koalicja PO-PSL takiej większości nie ma, potrzebuje poparcia Lewicy.

Zarobkowy komin wciąż zatkany

Pod koniec lipca Lech Kaczyński zawetował przyjętą w czerwcu przez Sejm nowelizację ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która reguluje m.in. wysokość zarobków prezesów spółek skarbu państwa.

Nowelizacja zakłada, że wysokość pensji menedżerów w spółkach z udziałem Skarbu Państwa może być wyższa niż dotychczas i ma zależeć m.in. od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wynagrodzenia miałyby być ustalane przez radę nadzorczą.

Zgodnie z obowiązującą ustawą kominową, pensja menedżera wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (w spółkach z większościowym udziałem SP) lub jego czterokrotność (w spółkach kontrolowanych pośrednio przez SP).

Zdaniem Aziewicza, Sejm powinien głosować nad sprawozdaniem komisji jeszcze we wrześniu.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane