• rozwiń
  • WIG20 2094.60 -0.64%
  • WIG30 2397.43 -0.53%
  • WIG 55833.74 -0.51%
  • sWIG80 11575.55 -0.14%
  • mWIG40 3748.35 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:42

Dostosuj

Pensje nie są tajne. Możesz wiedzieć, ile zarabia kolega

Pensje nie są tajne. Możesz wiedzieć, ile zarabia kolega
Foto: TVN24 Foto: Sąd Najwyższy: Pensje nie są tajne

Pracodawca nie może zabronić pracownikom wymiany między sobą informacji o wysokości swoich pensji. Orzeczenie Sądu Najwyższego dopuszcza taką możliwość, jeżeli ujawnienie zarobków ma przeciwdziałać dyskryminacji płacowej - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem Sądu firma za takie działanie nie może ukarać pracownika. - Jest to natomiast możliwe, jeśli przekaże on takie dane komuś z zewnątrz, np. konkurencji - mówi gazecie mecenas Bartłomiej Raczkowski z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy. Zdaniem cytowanych przez gazetę prawników, pracownicy mogą też pytać pracodawcę o wysokość zarobków na podobnych stanowiskach w firmie, ale nie mogą pytać o nazwiska.

Dyskryminacja

Jeśli pracodawca nie odpowie, takie zachowanie może zostać potraktowane jako okoliczność uprawdopodabniająca, że wypłaca on za taką samą pracę różne pensje. Taka dyskryminacja grozi natomiast pozwem do sądu, gdzie pracodawca będzie musiał udowodnić, że dyskryminacji nie było. Eksperci przyznają, że sądy mogą w takich sytuacjach przyznawać rację pracownikom.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że orzeczenia Sądu Najwyższego podzieliły pracodawców i związkowców. Ci drudzy wydają się być zadowoleni z wyroków i twierdzą, że klauzule poufności wynagrodzeń utrudniały przeciwdziałanie dyskryminacji płacowej. Jednak pracodawcy nie kryją niezadowolenia. Podkreślają, że często dochodzi do nadużywania pojęcia dyskryminacji, co ogranicza swobodę działalności gospodarczej.

mn//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane