• rozwiń

Pekao zaskoczyło wynikami

Pekao zaskoczyło wynikami
Foto: TVN24 Foto: Pekao ma się całkiem nieźle

Skonsolidowany zysk netto Pekao był w II kwartale tylko o jedną czwartą niższy niż rok temu. Od kwietnia do końca czerwca bank zarobił 613,2 mln zł, podczas gdy prognozy mówiły o 493 mln zł. W sumie od początku roku bank ma już 1,18 mld zł zysku.

Spadek jest niższy głównie dzięki wysokiemu wynikowi odsetkowemu i na działalności handlowej.

- Wyniki Pekao są lepsze od oczekiwań, a co ważne są dobre dzięki przychodom prowizyjnym i odsetkowym. Marża odsetkowa, biorąc pod uwagę warunki rynkowe jest solidna. To, co może martwić, to spadek wolumenu depozytów i kredytów w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku. Wydaje się, że bank - wbrew zapowiedziom - ograniczył akcje kredytową w segmencie korporacyjnym - ocenia Piotr Palenik, analityk ING Securities.

Ostrożnie w niepewnych czasach

A wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie fakt, że Pekao zawiązał w ostatnim kwartale nieco większe od oczekiwań rezerwy - wysokości ponad 153 mln zł.

Bank podkreśla jednak, że to element jego ostrożnej polityki, którą, w związku z wciąż dość niepewną sytuacją makroekonomiczną, zamierza kontynuować.
- W II półroczu 2009 roku Bank będzie kontynuował wysiłki w celu utrzymania ryzyka kredytowego na odpowiednim i bezpiecznym poziomie, prowadząc ostrożną politykę rozwoju portfela kredytowego - podał bank w raporcie.

Spodziewamy się, że w IV kwartale nastąpi pewnie odbicie na rynku kredytów korporacyjnych. Jeżeli nastąpi to w całym systemie, to Pekao również zanotuje wzrost

wiceprezes pekao

Przyszłość zarząd Pekao widzi jednak w jasnych kolorach.
- W przypadku ryzyka płynności i ryzyka rynkowego Bank Pekao SA nie przewiduje wystąpienia istotnych zagrożeń w II półroczu 2009 roku. Biorąc pod uwagę niepewność na rynku i możliwość wysokiej zmienności parametrów rynkowych, ekspozycja na ryzyko rynkowe jest regularnie zmniejszana zgodnie z polityką ryzyka banku w tym zakresie - dodano.

- Spodziewamy się, że w IV kwartale nastąpi pewnie odbicie na rynku kredytów korporacyjnych. Jeżeli nastąpi to w całym systemie, to Pekao również zanotuje wzrost – podsumował wiceprezes banku Luigi Lovaglio.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane