• rozwiń

Październik z 10-procentowym wzrostem produkcji

Październik z 10-procentowym wzrostem produkcji
Foto: TVN24 Foto: W październiku mieliśmy o jeden dzień roboczy mniej niż we wrześniu

Produkcja przemysłowa w październiku 2010 roku wzrosła o ok. 10 proc., licząc rok do roku - ocenia dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki Aneta Piątkowska. We wrześniu wzrost produkcji wyniósł 11,8 proc.

Tegoroczny wrzesień miał jednak o jeden dzień roboczy więcej niż październik. - Na skutek działania efektów kalendarzowych produkcja przemysłowa w październiku może rosnąć nieznacznie wolniej, w tempie zbliżonym do 10 proc. Jednak w ostatnich miesiącach powinna ponownie przyspieszyć i rosnąć w tempie dwucyfrowym. Najwyższe wzrosty będą w sektorach produkujących na eksport - ocenia Piątkowska.

Podkreśliła ona też, że sektory przemysłowy oraz budowlany w III kwartale korzystnie wpływały na wzrost gospodarczy. - Dynamika PKB w tym kwartale nie powinna znacząco odbiegać od notowanej w drugim kwartale 2010 roku. Oczekujemy kontynuacji powyższych trendów także w ostatnim kwartale 2010 roku - oceniła Piątkowska.

Analitycy z banków komercyjnych ankietowani przez PAP szacują, że produkcja przemysłowa w październiku, w ujęciu rok do roku, wzrosła o 10,1 proc. wobec wzrostu o 11,8 proc. we wrześniu, a mdm wzrosła o 0,3 proc. GUS poda dane o produkcji przemysłowej w październiku w piątek.

//sk/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane