• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pawlak za likwidacją "Belki"

Pawlak za likwidacją "Belki"
Foto: TVN24 Foto: Waldemar Pawlak chce uwolnić zyski z inwestycji

Po raz kolejny pojawia się cień nadziei na likwidację państwowej daniny od tego, co zarobimy na giełdzie, czy choćby na lokacie, czyli tzw. podatku Belki. Tym razem orędownikiem jego zniesienia jest wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Chociaż przed wyborami Platforma opowiadała się za zniesieniem podatku Belki, to po objęciu rządów

stwierdziła, że byłoby to zbyt kosztowne dla budżetu. Dziś każdy, kto czerpie z inwestycji giełdowych, czy nawet depozytu bankowego zyski, musi odprowadzić od nich 19 proc. podatku. Waldemar Pawlak chciałby z tym skończyć. - Zniesienie podatku Belki miałoby pozytywny skutek dla gospodarki i "zbudowałoby stabilną podstawę do wzrostu - powiedział wicepremier, który brał udział w 20. walnym zgromadzeniu Związku Banków Polskich.

Te pieniądze mogłyby służyć inaczej

Według Pawlaka rezygnacja z podatku miałaby pozytywny skutek dla gospodarki i zbudowałoby stabilną podstawę do wzrostu.
- Zniesienie podatku Belki byłoby bardzo dobrym sygnałem dla zwiększenia efektywności, zarówno w obszarze oszczędności, jak i inwestycji kapitałowych - podkreślił wicepremier. Pieniądze, które teraz trzeba oddawać fiskusowi możnaby zainwestować lub po prostu "skonsumować" - przekonuje wicepremier.

W opublikowanym w połowie kwietnia raporcie o sytuacji sektora bankowego Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła pomysł likwidacji 19-proc. podatku od długoterminowych lokat, co miałoby wpłynąć na akcję kredytową.

mkg//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane