• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Pawlak: wkrótce konta walutowe dla firm

Pawlak: wkrótce konta walutowe dla firm
Foto: tvn24/sxc.hu Foto: Pawlak: przewalutowanie to niepotrzebne koszty

Rychła zmianę prawa dewizowego i kodeksu cywilnego, która pozwoli przedsiębiorcom prowadzenia kont w walutach wymienialnych zapowiada wicepremier Waldemar Pawlak. - Będziemy apelować do marszałka Sejmu, by tę ustawę szybko poddał pod głosowanie – zapowiedział wicepremier.

- To ustawa, której wprowadzenie jest w tej chwili najbardziej potrzebne, bo praktycznie pozwoli rozliczać się i prowadzić rachunki w walutach wymienialnych - nie tylko w euro, ale także w dolarze, jenie czy franku szwajcarskim – mówił wicepremier.

Lepsze waluty niż filozofie

Zdaniem Pawlaka, możliwość prowadzenia rachunków i rozliczania się z kontrahentami w walutach wymienialnych, bez konieczności przewalutowywania na złotówki, to obecnie jedna z najważniejszych regulacji, na jaką obecnie czekają polscy przedsiębiorcy.

- To dużo ważniejsze niż te filozoficzne dyskusje, kto, co, gdzie zrobi. To jest konkret, który pozwoli przedsiębiorcom zmniejszyć ryzyko związane z przewalutowywaniem transakcji - powiedział Pawlak.

- To będzie takie realne wejście do strefy walut wymienialnych, gdzie przedsiębiorcy będą mogli prowadzić bezpośrednio rozliczenia w walutach – wyjaśnił minister gospodarki.

Na wymianie walut przedsiębiorcy tracą

Wicepremier podkreślił, że samo przyszłe wejście Polski do strefy euro nie zlikwiduje ryzyka walutowego, bo nie wszyscy przedsiębiorcy rozliczają się w euro, kooperując np. ze strefą dolarową czy strefą japońskiego jena.

Dziś wszyscy rozliczają się nie bezpośrednio w tych walutach, a w złotych. Za każdym razem gdy otrzymują należność lub muszą zapłacić rachunek - dokonuje się przeliczenia odpowiedniej kwoty na lub ze złotówek.

To zaś - jak wskazał wicepremier Pawlak - niepotrzebnie podnosi koszty transakcji.

Przypomniał on tez, że projekt stosownej nowelizacji prawa dewizowego i kodeksu cywilnego rząd złożył w kwietniu. Na początku września pozytywnie zaopiniowała go sejmowa podkomisja. Wicepremier deklaruje, że rząd będzie nalegał na marszałka Sejmu, aby przepisy zostały szybko uchwalone.

lad/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane