• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Pawlak umorzył karę kolegom

Pawlak umorzył karę kolegom
Foto: TVN24 Foto: Czy Waldemar Pawlak pomógł swoim dawnym kolegom?

Józef Pawlak i Zdzisław Zambrzycki, dwaj wieloletni i wpływowi działacze PSL-u, pracują w spółce paliwowej J&S, tej samej, której w połowie grudnia ich dawny partyjny kolega, a obecnie minister gospodarki Waldemar Pawlak anulował rekordową karę finansową: pół miliarda złotych - ujawnia "Rzeczpospolita".

Józef Pawlak i Zdzisław Zambrzycki (ojciec obecnego prezesa firmy) pracują w J&S Energy od dwóch lat, czyli od momentu, w którym spółka podjęła decyzję o wejściu na rynek rzepaku, oleju rzepakowego i biopaliw.

Józef Pawlak i Zdzisław Zambrzycki to świetni specjaliści. Obaj są osobami o unikalnej i wyjątkowej wiedzy

Grzegorz Zambrzycki, prezes J&S Energy

- Obaj są osobami o unikatowej i wyjątkowej wiedzy w wyżej opisanych aspektach. Organizują sieć kontraktacji i skupu rzepaku - mówi "Rzeczpospolitej" prezes J&S Energy Grzegorz Zambrzycki.

Jak dowiedziała się gazeta Zambrzycki-syn poznał Waldemara Pawlaka najprawdopodobniej w roku 1989 r. kiedy to został posłem na Sejm kontraktowy ze Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. - W tym czasie Zambrzycki był już uznawany za znaną i wpływową osobę wśród ludowców - podkreśla rozmówca "Rzeczpospolitej" związany z PSL.

"Waldemar Pawlak dobrze poznał tych panów"

Według informatora gazety, Pawlak dobrze poznał się wtedy z Zambrzyckim. Ich znajomość potwierdza pragnący zachować anonimowość były polityk Unii Demokratycznej. - Traktowaliśmy ZSL jako zgraną jednolitą grupę - mówi.

Zambrzycki pracował też w NIK, gdzie trafił dzięki rekomendacji PSL. W 2004 r. został nawet pełnomocnikiem Komitetu Wyborczego partii w wyborach do europarlamentu. Kierował również biurem PSL.

- Zaczął, gdy byłem przewodniczącym PSL, potem, gdy moje stanowisko zajął Waldemar Pawlak, przez krótki czas też pełnił tę funkcję - opowiada były szef PSL Janusz Wojciechowski.

Z wicepremierem Pawlakiem dawno nie rozmawiał. Nie mam nawet jego numeru telefonu komórkowego. Anulowanie kary nie ma z naszą znajomością nic wspólnego

Józef Pawlak

Józef Pawlak - człowiek o szerokich konktaktach

Józef Pawlak - jak podaje gazeta - również był wpływowym działaczem ludowym. W latach 1991 - 1993 zasiadł w Sejmie, reprezentując PSL. Obecnie jest radnym sejmiku województwa dolnośląskiego. Jeszcze do niedawna był związany z Samoobroną. Rozmówcy "Rzeczpospolitej" twierdzą, że ma bardzo szerokie znajomości wśród obecnych polityków PSL.

Sam zainteresowany potwierdza, że zna osobiście wicepremiera Pawlaka, ale - jak mówi - "dawno z nim nie rozmawiał i nie ma nawet jego numeru telefonu komórkowego". Były poseł PSL-u nie ma też wątpliwości, że obecny minister gospodarki postąpił słusznie anulując spółce J&S Energy karę blisko pół miliarda złotych, a dawna znajomość obu panów nie ma tu nic do rzeczy.

Wyjaśnień od premiera domaga się PiS - w przeciwnym razie zapowiada powołanie komisji śledczej

ŁOs/pul

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane