• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pawlak ukręca łeb hydrze biurokracji

Pawlak ukręca łeb hydrze biurokracji
Foto: TVN24 Foto: Rząd poluźnia biurokratyczną smycz

Do konsultacji społecznych trafił właśnie rządowy projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Opracował go resort gospodarki kierowany przez Waldemara Pawlaka - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zmiany, które ma wprowadzić, gazeta określa jako "rewolucyjne".

Nowe przepisy zawarte w tzw. ustawie dereglamentacyjnej mają wprowadzić poważne zmiany dotyczące prowadzenia firm, obowiązków składkowych i podatkowych pracodawców, praw pracowników i świadczeniobiorców. Najważniejsze jest to, że ma być mniej kar, koncesji, zezwoleń czy restrykcji.

Uwalnianie przedsiębiorczości

Gazeta, która dotarła do projektu, podaje, że przewiduje on m.in. ograniczenie konieczności uzyskiwania zezwoleń przez osoby chcące prowadzić określoną działalność. Łatwiejsze ma być więc otwarcie hurtowni farmaceutycznej, zostanie rzeczoznawcą lub pośrednikiem nieruchomości, a także handlowanie alkoholem.

Przepisy zakładają wprowadzenie leasingu konsumenckiego, ułatwiającego branie w leasing np. samochodów przez osoby fizyczne, a nie tylko firmy. Mają pojawić się ulgi podatkowe dla firm wpłacających składkę do PFRON, która będzie zaliczona w koszt uzyskania przychodu.

Projekt przewiduje również wprowadzenie tzw. "kultury oświadczeń", czyli w wielu przypadkach zastąpienie koniecznych dotąd zaświadczeń - oświadczeniami składanymi przez zainteresowanych. Osoba starająca o świadczenie rodzinne nie będzie musiała więc dostarczać zaświadczenia z urzędu skarbowego o dochodach.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane