• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Pawlak: różnimy się z PO w kwestii metropolii

Pawlak: różnimy się z PO w kwestii metropolii
Foto: TVN24 Foto: "Metropolie jeszcze nie przesądzone"

- Między nami, a naszym koalicjantem są pewne różnice, jeśli chodzi o kwestię metropolii - tak wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak skomentował w "Magazynie 24" pomysł reformy administracyjnej przygotowany przez PO. Według tej propozycji wokół największych polskich miast mają powstać metropolie.

Projekt ustawy o metropoliach to część reformy administracyjnej, która ma doprowadzić do decentralizacji kraju. Zostaną okrojone kompetencje wojewodów, więcej uprawnień zyskają samorządy, w tym powstające metropolie.

Dla przykładu będą one mogły decydować o inwestycjach, zagospodarowaniu przestrzennym, wywozie śmieci, wspólnie starać się o środki z UE. A mieszkańcy metropolii będą mogli np. posługiwać się jednym biletem komunikacji miejskiej.

[CZYTAJ WIĘCEJ]

Jednak zdaniem Pawlaka nie ma potrzeby, aby koncentrować wszelkie aspekty rozwoju danej aglomeracji w jednym miejscu. - W moim przekonaniu Polska powinna rozwijać się równomiernie - powiedział wicepremier. - Problemem jest to, czy chcemy wrócić do XIX wieku, czy idziemy w XXI - dodał.

Minister gospodarki podkreślił, że lepszym sposobem na utworzenie metropolii jest wzmacnianie przestrzeni wokół wielkich aglomeracji. - Chcemy rozlokować miejsca pracy tak, aby ludzie nie musieli przebijać się do centrum - zaznaczył. Wicepremier zapowiedział, że sprawa utworzenia dwunastu metropolii nie jest jeszcze przesądzona. - Dyskusja jest przed nami. Widzę w Platformie elastyczność - powiedział Pawlak.

"Więcej kompetencji dla samorządów"

Ponadto w ramach przygotowywanej reformy PO zapowiedziała nadanie większych kompetencji samorządom. - Samorząd odgrywa wielką rolę, bo mobilizuje ludzi do uczestnictwa w życiu społecznym. I właśnie dlatego chodzi o to, aby najniższe szczeble władzy miały jak najwięcej kompetencji. Dopiero jeśli nie dają sobie z nimi rady przenosimy je na wyższy szczebel - wyjaśniał Pawlak.

Tym samym wicepremier podkreślił, że w kwestii przekazywania kompetencji samorządom PSL jest zgodne z PO. - Uważamy, że struktura państwa powinna budować społeczeństwo aktywne i wspierać lokalne inicjatywy - dodał.

[CZYTAJ WIĘCEJ]

Jak wygrać z wysokimi cenami paliwa?

Wicepremier Pawlak odniósł się również propozycji francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego mającej na celu uspokojenie sytuacji na rynku paliwowym.

Francja proponuje, aby państwa członkowskie Unii Europejskiej obniżyły VAT na paliwo. - W naszym przypadku możemy mówić o możliwości obniżenia akcyzy. Jednak decyzje w tej sprawie zależą od ministra Rostowskiego - powiedział minister gospodarki.

[CZYTAJ WIĘCEJ]

mwr/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane