• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pawlak przyznaje rację Skrzypkowi

Pawlak przyznaje rację Skrzypkowi
Foto: TVN24 Foto: 0804PAWLAK.avi

Polska gospodarka nie potrzebuje już elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - wynika z wypowiedzi wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. W ten sposób wicepremier podziela opinię prezesa NBP Sławomira Skrzypka, a kwestionuje stanowisko ministra finansów Jacka Rostowskiego.

- Na razie nie ma potrzeby przedłużenia elastycznej linii kredytowej MFW. Powinniśmy się skupić na tym, aby zwiększać nasz wzrost gospodarczy i poprawiać możliwości rozwojowe. Z kolei rozwiązania MFW są tylko polisą ubezpieczeniową, na którą nie za bardzo należy liczyć - powiedział dziennikarzom Pawlak.

Wicepremier dodał, że należy się skupić przede wszystkim na wykorzystaniu środków unijnych, ponieważ są to "środki które do naszego kraju wpłyną i pozostaną". Natomiast korzystanie ze środków MFW jest pożyczaniem i w konsekwencji trzeba je będzie później oddać.

"Większe wykorzystanie środków europejskich to są pieniądze, które już w Polsce pozostaną i powinniśmy się skoncentrować w najbliższych latach na tym, żeby maksymalnie wycisnąć 'brukselkę'" - podsumował wicepremier.

Z wcześniejszych wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego wynika, że resort finansów będzie wnioskował o przedłużenie obowiązywania umowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym o linię kredytową na sumę ponad 20,5 mld dolarów. Z kolei NBP sygnalizował, że uważa odnowienie flexible credit line za niepotrzebne.

Spór szczególnie ostro uwidocznił się w czasie niedawnej wizyty w Warszawie szefa MFW. Dominique Strauss-Kahn podkreślał wtedy dobry stan polskiej gospodarki i wskazywał, że przyczyniła się do tego linia kredytowa MFW. Tymczasem minister finansów i szef NBP w swoich publicznych wypowiedziach zdecydowani różnili się co do opinii na temat potrzeby przedłużenia umowy o tę linię.

Prezes Sławomir Skrzypek uznał, że sytuacja polskiej gospodarki i systemu finansowego jest obecnie na tyle dobra, że nasz kraj może przejść z grona państw, którym MFW udziela wsparcia, do grona tych, które za pośrednictwem Funduszu pomagają innym krajom w przezwyciężaniu skutków globalnego kryzysu.

Natomiast zdaniem resortu finansów sytuacja gospodarcza na świecie jest co prawda zupełnie inna niż ta przed rokiem, ale daleko do zrównoważonego wzrostu światowej gospodarki. A ponieważ linia kredytowa MFW jest pewnego rodzaju "polisą ubezpieczeniową" i uwiarygadnia nasz kraj w oczach inwestorów, to rezygnować z niej nie należy.

Sam Dominique Strauss-Kahn uznał, że to poszczególne państwa powinny same oceniać swoją sytuację. - Decyzja należy do rządu - podsumował prezes MFW w czasie warszawskiej wizyty.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane