• rozwiń
  • WIG20 2342.07 +0.89%
  • WIG30 2680.31 +0.91%
  • WIG 60881.87 +1.15%
  • sWIG80 11911.06 +0.37%
  • mWIG40 4042.61 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:18

Dostosuj

Pawlak: Premier nie będzie się wahać ws. OFE

Pawlak: Premier nie będzie się wahać ws. OFE
Foto: sxc.hu Foto: Jaka przyszłośćpolskiego systemu emerytalnego?

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że decyzje dotyczące zawieszenia wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych mogłyby zostać podjęte jeszcze w tym albo w pierwszej połowie przyszłego roku. Rząd nie przewiduje na razie żadnych radykalnych zmian, a tylko dyskutuje o różnych scenariuszach - twierdzi z kolei premier Donald Tusk.

Wypowiadając się w Krakowie Pawlak przypomniał, że Polska jest blisko konstytucyjnego progu ostrożnościowego zadłużenia finansów publicznych. - Nie trzeba czekać do ostatniej chwili, działania są potrzebne wcześniej - mówił wicepremier.

Jego zdaniem, w trudnych czasach Polska powinna - idąc wzorem innych krajów UE - wstrzymać transfer do OFE na dwa lata, przypisując go na rachunkach w ZUS. - Wtedy emeryci nic nie tracą, natomiast budżet nie musi się 'wypruwać do spodu' i nie dochodzi do sytuacji, że interesy instytucji finansowych są ważniejsze niż interesy obywateli - uzasadniał Pawlak.

- Sądzę, że jeśli pan premier Tusk będzie miał do wyboru, z jednej strony - utrzymać prorozwojowe wydatki, a z drugiej - zatrzymać na dwa lata transfery do OFE, to też nie będzie się wahać, żeby taką decyzję podjąć - dodał wicepremier Pawlak.

Natomiast sam Donald Tusk stwierdza, że zawieszenie transferu składki z ZUS-u do funduszy lub wprowadzeniu dobrowolności II filara nie jest przesądzone. Premier twierdzi też, że nie planuje w związku z tym zmian w projekcie ustawy budżetowej na 2011 rok.

- Nie sądzę, by była taka potrzeba. Premier Pawlak mówił o tym w trybie warunkowym, że gdyby zapadły decyzje dotyczące innego sposobu naliczania tych wpłat do OFE to tak, ale ja nie przewiduje żadnych turbulencji, ani radykalnych zmian w tej kwestii, które by wymagały zmian w założeniach do budżetu. Jest to dyskusja, debata, ale nie ma żadnych radykalnych pomysłów w rządzie - powiedział premier Tusk przed kamerą TVN CNBC.

W środę media podały, że rząd skłania się ku zawieszeniu od stycznia 2011 roku przekazywania części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany miałyby pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych. Za ograniczeniem wpłat do Otwartych Funduszy Emerytalnych od dawna wypowiadała się PSL-owska minister pracy i polityki socjalnej Jolanta Fedak, a także wicepremier Waldemar Pawlak (także z PSL).

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane