• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Pawlak: Poprzednicy podłożyli nam minę

Pawlak: Poprzednicy podłożyli nam minę
Foto: TVN24 Foto: Pawlak nie wyklucza, że sprawa kary dla J&S to mina podłożona przez poprzedników

- Biorąc pod uwagę to co wyrabiają politycy i jak próbują to przedstawiać, to niewykluczone, że to mogła być taka zatruta strzała, czy mina podłożona po to, żeby potem robić wokół tego zadymę - w ten sposób na antenie "Radia Zet" Waldemar Pawlak skomentował sprawę kary nałożonej na "J&S Energy".

Jak przypomniał wicepremier Pawlak, decyzję w sprawie J&S podjął na początku grudnia. - Nałożona została kara na tę firmę bez zachowania należytych procedur, czyli w sposób nieskuteczny, co było widoczne gołym okiem - powiedział Pawlak.

Minister gospodarki uchylił wtedy decyzję prezesa Agencji Rezerw Materiałowych nakładającą na spółkę "J&S Energy" 461 mln 696 tys. zł kary za zbyt małe zapasy paliw. Według niego, jest pytanie, czy osoba, która karę nakładała została zmuszona do nałożenia nieskutecznej kary, czy zrobiła to z pełną świadomością.

Popełniono szereg błędów formalnych. Nie było udokumentowanych i twardych podstaw do nałożenia tej kary, dlatego być może nałożono ją w tej sposób, żeby była nieskuteczna

Pawlak o J&S

Pawlak poinformował też, że w tej sprawie jest prowadzone szerokie postępowanie wyjaśniające. - Popełniono szereg błędów formalnych. Nie było udokumentowanych i twardych podstaw do nałożenia tej kary, dlatego być może nałożono ją w tej sposób, żeby była nieskuteczna - stwierdził wicepremier.

Kara zaskoczyła spółkę

W październiku ubiegłego roku ówczesny wiceminister gospodarki Piotr Namski poinformował, że Agencja Rezerw Materiałowych stwierdziła, iż 31 lipca 2007 r. spółka J&S nie posiadała wymaganych zapasów paliw, choć taki obowiązek nakłada na nią ustawa.

Decyzja o nałożeniu kary zaskoczyła władze spółki. Podczas konferencji prasowej członkowie zarządu mówili, że spółka ma zgromadzone, wymagane ustawą 150 tys. ton surowej ropy naftowej w państwowym PERN i 156 tys. ton benzyny i oleju napędowego. Wartość tych zapasów wynosiła około 186 mln dolarów. Ich zdaniem spółka miała więcej zapasów niż wymaga tego ustawa.

Nałożona została kara na tę firmę bez zachowania należytych procedur, czyli w sposób nieskuteczny, co było widoczne gołym okiem

Pawlak o J&S2

PiS krytykuje

Decyzja Pawlaka wywołała ostrą krytykę ze strony PiS. Antoni Macierewicz nazwał ją skandaliczną. Według przedstawicieli PiS, argumentacja, że kara "nie była nałożona skutecznie" jest niewystarczająca.

O zarejestrowanej na Cyprze spółce J&S, pośredniku w dostawach ropy do Polski, stało się głośno przy okazji afery PKN Orlen i prac sejmowej komisji śledczej. J&S handluje rosyjską ropą, jej szefowie Wiaczesław Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz zeznawali przed sejmową komisją śledczą ds. PKN Orlen

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane