• rozwiń

Pawlak kręci bicz na opcje

Pawlak kręci bicz na opcje
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 0403PAWLAK.avi

PSL chce przeciwdziałać nieuczciwym praktykom w obrocie instrumentami finansowymi, w tym opcjami walutowymi. Jeszcze dziś lub w czwartek projekt ustawy w tej sprawie trafi do Sejmu.

Projekt ma także zmierzać do tego, żeby "ujawnić kulisy tych transakcji nie tylko w relacjach krajowych, ale przede wszystkim w relacjach międzynarodowych, bo ważne jest, żebyśmy wyciągnęli z tego dobre wnioski na przyszłość" - powiedział w środę wicepremier Waldemar Pawlak na konferencji prasowej.

Dodał, że rozwiązania proponowane przez klub PSL będą sprzyjały "zawieraniu kompromisu i negocjacjom na równoprawnych warunkach" w sprawach związanych z opcjami walutowymi.

- Zaangażowanie rządu ma się skupić na doradztwie, mediacjach i wsparciu prawnym - powiedział Pawlak, odnosząc się do roli rządu w sprawie opcji walutowych.

Propozycja PiS ciekawa

We wtorek swój projekt ustawy dotyczący opcji walutowych złożył w Sejmie PiS.

- Ciekawa jest sugestia PiS-u, aby na czas negocjacji firm z bankami postępowanie egzekucyjne zostało zawieszone czy wstrzymane - zauważył Pawlak. - Przedsiębiorcy podkreślali, że potrzebny jest czas, a nie stawianie pod ścianą za pomocą bankowego tytułu egzekucyjnego - dodał.

Pawlak podkreślał, że opcje walutowe nie są sprawą ugrupowań politycznych, tylko całego kraju. - Jeżeli przedsiębiorcy znajdą się w tarapatach, jeżeli z polskich przedsiębiorstw zostaną wytransferowane za granicę miliardy euro, to nie będzie podatków w kraju - uważa wicepremier.

Rząd ma swoją opcję

Także rząd pracuje nad projektem ustawy o opcjach walutowych. Jak poinformował we wtorek wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, ma ona umożliwić firmom mającym problemy z powodu opcji walutowych wspólne występowanie do sądu z roszczeniami. Firmy będą mogły występować do sądu grupie liczącej co najmniej 10 firm, jeśli ich sytuacja prawna związana z umowami z bankami na opcje będzie podobna.

CZYTAJ RAPORT: OPCJE WALUTOWE - O CO W TYM CHODZI?

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane