• rozwiń

Pawlak: infostrady zamiast autostrad

Pawlak: infostrady zamiast autostrad
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Waldemar Pawlak i Marek Sawicki w TVN CNBC Biznes przedstawili swój program gospodarczy

PSL chce uprościć przepisy dla przedsiębiorców. Zamiast autostrad proponuje budowę infostrad. O swoim programie gospodarczym w TVN CNBC Biznes opowiadali Waldemar Pawlak i Marek Sawicki.

Waldemar Pawlak postrzega przedsiębiorców jako przyjaciół państwa, a nie wrogów. Chce uprościć przepisy dotyczące otwierania firmy, a także te, które dotyczą już istniejących przedsiębiorstw. Współpracę między państwem a przedsiębiorcami chce wzmocnić przy pomocy nowych technologii. - Warto zastanowić się nad uproszczeniem rejestrów. W zasadzie nawet numer dowodu osobistego jest zbędny - mówił Pawlak. - Dziś podstawowym problemem jest dostęp do kapitału. Wiele mogą też zdziałać na własnym terytorium samorządy lokalne - ocenił.

Zdaniem gości "Biznes Lunchu" należy przede wszystkim wspierać małych i średnich przedsiębiorców. Zarzucili PiS, że udaje dobrego wujka, który chce zająć się najbardziej potrzebującymi, a tak naprawdę prowadzi liberalną politykę gospodarczą.

Niskie podatki nie dla wszystkich
Politycy PSL uważają, że inflacja jest złym zjawiskiem, ale jej nadmierne zwalczanie może obrócić się w deflację i przynieść jeszcze gorsze efekty prowadzące do kryzysu.

Na pytanie o to, co sądzą o obniżeniu podatków Marek Sawicki powiedział: - Generalnie obniżanie podatków jest modne, ale to nie musi się przełożyć na nowe miejsca pracy - stwierdził polityk PSL. Jego zdaniem, promować przez obniżenie obciążeń fiskalnych należy tych przedsiębiorców, których działalność przekłada się na tworzenie nowych miejsc pracy.

Działacze PSL surowo ocenili działalność prezesa NBP. Ich zdaniem, Sławomir Skrzypek prowadzi bardziej monetarystyczną politykę niż Leszek Balcerowicz.

PSL broni KRUS

- To ogromne uproszczenie - sprowadzanie problemów wsi do kwestii KRUS. Ta kasa funkcjonuje tak, jak w wielu innych krajach Unii. Można wprowadzić dodatkowe pieniądze obciążając przedsiębiorców rolnych. Rolnik z gospodarstwem rodzinnym zostałby na starych zasadach, a ten, który zatrudnia dodatkowe osoby do pracy w gospodarstwie to już przedsiębiorca i powinien z tego tytułu płacić wyższe składki - tłumaczył Sawicki. Broniąc Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stwierdził, że niska składka KRUS daje też niską emeryturę.

mpj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane