• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Pawlak chwali gazowe prozumienie

Pawlak chwali gazowe prozumienie
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Finał gazowej umowy coraz bliżej

- Zbalansowana i zabezpieczająca interesy obu stron - tak wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenia umowę z Rosjanami ws. dostaw gazu do Polski. Bliższe szczegóły porozumienia, które przedstawiciele obu rządów osiągnęli w czwartek, wciąż jednak nie są znane.

W czwartek Polska i Rosja uzgodniły w Moskwie treść porozumienia międzyrządowego w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

Zgodnie z nim do 2037 roku mamy kupować po 10,2 mld m sześc. gazu rocznie. Umowa, którą po ratyfikacji przedstawicieli rządów obu krajów zawrą Gazprom i PGNiG, jest wg Waldemara Pawlaka "zbalansowana i zabezpiecza interesy obu stron". Jej bliższe szczegóły wciąż nie zostały ujawnione.

Taniej? To ciekawy temat na przyszłość...

Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział jedynie, że formuła cenowa nie została zmieniona i wciąż zależy od ceny ropy na rynku światowym.

Nie wykluczył jednak, że z upływem czasu Polska będzie chciała wynegocjować korzystniejsze warunki. - Kiedy Rosjanie zaproponowali rozszerzanie dyskusji na porozumienia przeszłe, my zaproponowaliśmy możliwość powrotu do 10-procentowego upustu sprzed 2006 roku - powiedział wicepremier.

- Na tym etapie rozmowa nie została podjęta, ale myślę, że jest to ciekawy temat na przyszłość - dodał.

Gorącym punktem polsko-rosyjskich negocjacji był też sposób funkcjonowania EuRoPol Gazu, polsko-rosyjskiej spółki, która nadzoruje polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, transportującego rosyjskie paliwo do Niemiec przez Polskę. Polsce zależy, aby jego rentowność była jak najwyższa, aby pośrednio PGNiG mogło zarabiać jak najwięcej na tranzycie.

Strona rosyjska chce z kolei wyeliminowania z akcjonariatu firmy spółki Gas-Trading, który ma w EuRoPol Gazie cztery proc. udziałów. Zamierzenie to budzi oburzenie Aleksandra Gudzowatego, którego spółka Bartimpex ma ponad 36 proc. w Gas-Tradingu. Polskie władze deklarowały spełnienie postulatu w sprawie zmiany akcjonariatu, ale nie wiadomo jakie ostatecznie uzgodnienia zawarto.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane