• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Pawlak chce zrezygnować, Rostowski nie chce wziąć

Wicepremier Waldemar Pawlak proponuje, by zamiast niego, ktoś z PO, np. minister finansów Jacek Rostowski, stanął na czele Komisji Trójstronnej. Rostowski mówi jednak stanowcze: nie. - Niewykluczone, że przekonam premiera Pawlaka, by pozostał szefem komisji - ma nadzieję premier Donald Tusk.

- Zaproponowałem panu premierowi, biorąc także pod uwagę opinie partnerów społecznych, żeby na przewodniczącego Komisji Trójstronnej pan premier wskazał osobę z Platformy. W mojej opinii najlepszy byłby pan minister Rostowski, de facto on trzyma kasę i decyduje o kluczowych rozstrzygnięciach - powiedział Pawlak na konferencji prasowej w Sejmie.

Zaproponowałem panu premierowi, biorąc także pod uwagę opinie partnerów społecznych, żeby na przewodniczącego Komisji Trójstronnej pan premier wskazał osobę z Platformy. W mojej opinii najlepszy byłby pan minister Rostowski, de facto on trzyma kasę i decyduje o kluczowych rozstrzygnięciach

Waldemar Pawlak

Ja nie jestem zainteresowany

Jacek Rostowski

Jak argumentował, szef resortu finansów układa budżet, a także decyduje o kluczowych procesach, które są w polu zainteresowania związków zawodowych i pracodawców. Pawlak dodał, że Rostowski mógłby być "twardym zawodnikiem", jakiego - zdaniem wicepremiera, ministra gospodarki - domaga się np. "Solidarność". Przekonywał, że taka nominacja uprościłaby komunikację na linii Komisja Trójstronna-partnerzy społeczni-rząd.

Pawlak zaznaczył, że ustalenia Komisji w poprzedniej kadencji nie zawsze uzyskiwały akceptację szefa resortu finansów; tak było m.in. w odniesieniu do poziomu płacy minimalnej na 2010 rok; ustalenie komisji zostało zakwestionowane przez Rostowskiego.

Przekonać Pawlaka

Sam Rostowski, pytany na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu o propozycję Pawlaka, by stanął na czele Komisji Trójstronnej powiedział, że nie jest zainteresowany.

Z kolei premier Tusk zaznaczył, że według niego Pawlak jest "optymalnym wyborem", jeśli chodzi o przewodniczenie Komisji Trójstronnej i zapowiedział, że będzie przekonywał wicepremiera, by dalej pełnił tę funkcję. - Niewykluczone, że przekonam premiera Pawlaka, żeby pozostał szefem Komisji Trójstronnej i żeby zgodnie z regułami obowiązującymi w tej grze na Komisji Trójstronnej po prostu przedstawiał stanowisko rządu. Wtedy nie będzie problemu. Problemy rodzą się wtedy, gdy przedstawiciel rządu w Komisji Trójstronnej ulega na przykład presji i niektórym wydaje się, że coś uzyskali, a później się okazuje, że stanowisko rządu jest inne - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

- Jeśli premier Pawlak kategorycznie podtrzyma swoje stanowisko, że nie chce dalej przewodniczyć Komisji Trójstronnej, zastanowimy się w rządzie, kto będzie tę funkcję pełnił - dodał Tusk.

Komisja od trudnych decyzji

Komisja Trójstronna tworzona jest przez przedstawicieli rządu, organizacji pracodawców prywatnych i związków zawodowych. Do jej kompetencji należy ustalanie wskaźników wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i w sferze budżetowej, prace wstępne nad budżetem państwa.

W tej kadencji trafi do niej zapewne propozycja podwyższenia wieku emerytalnego. PO i PSL mają odmienne zdania w sprawie tej reformy.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane