• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Pawlak chce ulżyć paliwowcom

Pawlak chce ulżyć paliwowcom
Foto: TVN24 Foto: Rząd zwolni rafinerie z kłopotliwego obowiązku

Koncerny paliwowe mogą wkrótce zaoszczędzić krocie. - Zapasy ropy powinny być przeniesione do instytucji publicznych, a koszty ich utrzymania nadal spoczywałyby na instytucjach komercyjnych - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Zdaniem wicepremiera takie rozwiązanie mogłoby istotnie poprawić pozycję i płynność spółek paliwowych na rynku polskim i europejskim.

- Wówczas bilans spółek paliwowych będzie wyglądał zupełnie inaczej, ponieważ koszty utrzymywania rezerw będą kosztami bieżącej działalności; nie będzie natomiast dużego ryzyka przeszacowywania zapasów - podkreślił wicepremier.

O tym, jak niekorzystnie konieczność przecenienia zapasów ropy, po spadku jej ceny, niekorzystnie wpłynęła na wyniki Orlenu mówił ostatnio w TVN CNBC Biznes prezes paliwowej spółki Jacek Krawiec.

Budżet połknie ropę?

Juz w środę, także w TVN CNBC Biznes, wiceminister skarbu Krzysztof Żuk powiedział, że resort liczy, iż w tym roku uda się rozwiązać kwestię finansowania obowiązkowych zapasów paliw i przejęcia tego obowiązku od spółek przez odpowiednią agendę nadzorowaną przez Skarb Państwa.

- Sądzę, że w tym roku ten problem może zostać rozwiązany, że znajdą się mechanizmy finansowania tego w tym roku - mówił Żuk. - To działanie jest potrzebne i to rozporządzenie jest potrzebne, ale możliwości budżetu to jest druga kwestia. Zanim to rozporządzenie się pojawi, ten problem będzie musiał być rozwiązany przy udziale ministra finansów - dodał wiceminister skarbu.

Zapasowy balast

Zgodnie z ustawą z 16 lutego 2007 roku dotyczącą m.in. zapasów ropy, producenci i handlowcy są zobowiązani do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

Zapasy te tworzy się w wielkości odpowiadającej 76-dniowemu średniemu, dziennemu przywozowi ropy naftowej lub paliw lub produkcji paliw.

Koszty tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ponoszą producenci i handlowcy. Z kolei koszty tworzenia 14-dniowych zapasów państwowych ropy naftowej i produktów naftowych są finansowane z budżetu państwa. Minister gospodarki jest dysponentem zarówno zapasów obowiązkowych, jak i zapasów państwowych.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane