• rozwiń
  • WIG20 2184.05 -1.05%
  • WIG30 2480.15 -1.17%
  • WIG 57808.06 -1.09%
  • sWIG80 11600.77 -0.08%
  • mWIG40 3739.52 -1.84%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:45

Dostosuj

Pawlak chce obowiązkowych ubezpieczeń

Pawlak chce obowiązkowych ubezpieczeń
Foto: TVN24 Foto: Pawlak o powszechnym ubezpieczeniu

Waldemar Pawlak jest za obowiązkowymi - przynajmniej częściowo - ubezpieczeniami społecznymi. Resort gospodarki i PSL zaproponują koalicjantowi uchwalenie ustawy o bezpieczeństwie powszechnym.

Jak powiedział Pawlak, pomoc ludziom, którzy ucierpieli w powodzi ma obecnie charakter incydentalny, związany m.in. z pomocą społeczną, dlatego - jak mówił - potrzebne jest całościowe rozwiązanie systemowe. Dotyczyłoby ono m.in. bezpieczeństwa cywilnego, gospodarczego i energetycznego.

- Znalezienie takiego mechanizmu ubezpieczenia, że będą kategorie obowiązkowe i to dość rygorystycznie egzekwowane, ale też takie, gdzie jest pełna swoboda. Bo też nie można narzucać przymusu ubezpieczania w sytuacji, kiedy by te składki były bardzo wysokie, bo wtedy może się okazać, że tańszy jest mechanizm solidarnościowy - zastrzegł.

Miliard na pomoc dla rolników

Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki, także z PSL, zapowiedział, że pomoc dla rodzin wiejskich dotkniętych klęską powodzi przekroczy 1 mld zł. Będzie ona pochodzić z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i pomocy socjalnej.

Poinformował też, że we wtorek wniósł poprawkę do propozycji rządu zmian w ustawie ograniczającej skutki powodzi. - Po długiej dyskusji premier i Rada Ministrów zgodzili się na to, aby dla gospodarstw, które mają straty powyżej 30 procent, można było udzielić finansowania do 300 tys. zł na gospodarstwo, przy zagwarantowaniu środków własnych w wysokości 10 procent - wyjaśnił. Na ten cel ma trafić 400 mln zł.

- Chcę także przypomnieć, że wszyscy rolnicy objęci są pomocą socjalną w wysokości 6 tys. zł (zasiłki celowe), 20 tys. zł i 100 tys. zł (na remont budynków) - zaznaczył.

kaw/mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane