• rozwiń

Pawlak: A kto to jest, ten rynek?

Pawlak: A kto to jest, ten rynek?
Foto: CNBC TVN Biznes Foto: Nie zgadzam się z rynkiem - deklaruje premier Pawlak

- Stopy procentowe w Polsce nie powinny już rosnąć - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Tak skomentował plany Rady Polityki Pieniężnej.

Rada ma w czerwcu ma podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Pawlak stwierdził, że nie zgadza się na dyktowane przez rynek zaostrzenie polityki pieniężnej. - Po pierwsze kto to jest ten rynek? - żartował wicepremier Pawlak, który później, już na poważnie stwierdził:
- Jeśli oddzielimy ceny ropy i zboża od pozostałych okaże się, że jesteśmy w przedziale poniżej celu inflacyjnego - mówił.

Warto się porozumieć

Odniósł się także do protestów kolejarzy i górników, którzy walczą o prawo do wcześniejszych emerytur:
- Na pewno warto się porozumieć. Jest przestrzeń na takie porozumienie. OPZZ, Federacja Związków Zawodowych i "Solidarność" zachowywały otwartość na ostatnim posiedzeniu prezydium komisji trójstronnej.

Czytaj więcej o protestach górników i stoczniowców na ulicach Warszawy

Bez nazwisk w kwestii zastępców

Wicepremier uchylił się od odpowiedzi na pytanie o zastępcę ds. polityki energetycznej i górnictwa.
- Nazwisko podam w odpowiednim czasie, lecz proszę pamiętać, że to nie jest problem krytyczny - skwitował Pawlak. Zdaniem ministra gospodarki górnictwo zarządzane jest dobrze.
- Górnictwo jest tylko jednym segmentem całego sektora energetycznego. Tym zwykle zajmuje się minister od energetyki - przekonywał Pawlak - Górnictwo miało trudne czasy, ale przeszło je pomyślnie i teraz może odegrać ważną rolę w gospodarce.

Napęd hybrydowy lekiem na ceny paliw?

Premier mówił także o konieczności przystosowania rynku do możliwości jakie niesie produkcja samochodów o napędzie hybrydowym.
- Pojawienie się samochodów hybrydowych na rynku to kwestia kilku lat - tłumaczy wicepremier - Polska jest na razie jedynym krajem, który będzie promować zakup samochodów o takim napędzie. Ten sektor rynku będzie się bardzo szybko rozwijał.

kontrowersyjne limity

Pytany o podział unijnych limitów emisji dwutlenku węgla, wicepremier mówił o zaniedbaniach poprzedniego rządu.
- Proszę zobaczyć, jaki jest dziś trudny punkt startu. Poprzedni rząd bardzo zaniedbał ten problem, poprzez co my musimy wprowadzić większe limity - wyjaśniał Pawlak. Jego zdaniem, najbardziej obciążony powinien być sektor energetyczny

eq/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane