• rozwiń

Paweł Tamborski nowym prezesem GPW

Domink Cierpioł z TVN24 Biznes i Świat o nagranych rozmowach Karpiński-Krawiec na temat Pawła Tamborskiego Odtwórz: Domink Cierpioł z TVN24 Biznes i Świat o nagranych rozmowach Karpiński-Krawiec na temat Pawła Tamborskiego
Domink Cierpioł z TVN24 Biznes i Świat o nagranych rozmowach Karpiński-Krawiec na temat Pawła Tamborskiego

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych wybrało dziś, byłego wiceministra skarbu Pawła Tamborskiego na nowego prezesa GPW.

Aby objąć funkcję musi jeszcze otrzymać zgodę Komisji Nadzoru Finansowego.

Za powołaniem Tamborskiego było 32,2 mln głosów, przeciw 3,3 mln głosów, wstrzymało się 0,64 mln głosów.

Tamborski zastąpi na stanowisku prezesa GPW Adama Maciejewskiego, który pełnił funkcję od początku 2013 roku. Kadencja dotychczasowego zarządu GPW wygasa z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia.

Decyduje Skarb Państwa

Decydujące zdanie w sprawie wyboru prezesa GPW ma Skarb Państwa. Wszystko dlatego, że należy do niego kontrolny pakiet w Giełdzie - 35 proc. akcji i 51,7 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Paweł Tamborski sprawował funkcję podsekretarza stanu MSP od 23 stycznia 2012 r. W czasie pracy w MSP realizował transakcje prywatyzacyjne prowadzone poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Był odpowiedzialny, m.in. za pierwsze oferty publiczne: ZE PAK (największy debiut giełdowy w 2012 r.), PHN i Energi (największy debiut giełdowy w 2013 r.). Zajmował się także ofertami wtórnymi spółek, m.in.: PGE, PKO BP i Ciechu. Z wykształcenia jest ekonomistą.

Warszawski parkiet

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest notowanych ponad 450 spółek, których łączna wartość przekracza 883 mld złotych. Większość tego kapitału (612,9 mld złotych) przypada na spółki krajowe, a 270 mld na firmy zagraniczne. Najważniejszymi indeksami giełdowymi głównego rynku są WIG, WIG30, WIG20, WIG50 i WIG250.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane