• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Paulson: Stabilizacja finansowa jest blisko

Pakiet ratunkowy to nie bodziec do wzrostu ekonomicznego. Nie powinien być wykorzystywany do ratowania bankrutujących koncernów samochodowych - przekonywał na przesłuchaniu przed Izbą Reprezentantów amerykański minister skarbu Henry Paulson. Dodał, że stabilizacja amerykańskiego systemu finansowego "jest już bliska".

Paulson wyraźnie przeciwstawił się wykorzystaniu funduszy z pakietu pomocowego - nazywanego popularnie właśnie Planem Paulsona - na ratowanie upadających koncernów samochodowych. - Pakiet ratunkowy nie miał być bodźcem do wzrostu ekonomicznego, ani pakietem naprawy gospodarki. Nie jest to panaceum na wszystkie nasze trudności ekonomiczne - przekonywał szef resortu skarbu USA.

- Pomoc finansowa ma służyć wykupowi długów banków inwestycyjnych. Ma być też przeznaczona na zakup części ich akcji, lecz w żadnym wypadku nie powinna być używana do wsparcia innych sektorów gospodarki - dodał Paulson.

"Stabilizacja nadchodzi"

Sekretarz skarbu wieścił także nadchodzące zwycięstwo w walce z kryzysem finansowym w USA. - Amerykański system finansowy stabilizuje się – ogłosił.

Szef Departamentu Skarbu poinformował, że z 700 mld dolarów z funduszu pomocowego pozostało jeszcze 410 mld. Zdaniem Paulsona środki te należy zatrzymać na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Państwo musi wciąż wspomagać banki. Będzie przejmować w nich udziały - przypominają eksperci i szacują, że w dotychczas w banki zostało wpompowane prawie 160 miliardów dolarów.

Kwestia odbieranych mieszkań

Paulson odniósł się także do burzliwej debaty społecznej, dotyczącej odbieraniu domów właścicielom, którzy w związku z kryzysem wpadli w tarapaty finansowe. - Już podjęliśmy wysiłki, by zapobiec temu procederowi - zapowiedział enigmatycznie Paulson.

To odpowiedź na postulat Demokratów, którzy chcą powstrzymać ten proces przez wykupywanie przy użyciu funduszy z Planu Paulsona papierów wartościowych opartych na długach hipotecznych.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane