• rozwiń

Pat w gazowych rozmowach z Rosją

Pat w gazowych rozmowach z Rosją
Foto: TVN24 Foto: Gazowe negocjacje bez porozumienia

- Kolejna runda negocjacji z Rosjanami, dotycząca dostaw gazu ziemnego do Polski po 2010 roku, nie zakończyła się porozumieniem - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że rozmowy zostaną wkrótce wznowione.

Międzyrządowe rozmowy trwały od czwartku. Prowadziła je wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska oraz zastępca ministra energetyki Rosji Anatolij Janowski.
- Negocjacje się nie zakończyły, umowa nie została parafowana - powiedział w piątek PAP minister gospodarki Waldemar Pawlak. - W trakcie spotkania zarysowały się różnice stanowisk w istotnych kwestiach dotyczących funkcjonowania spółki EuRoPolGaz. Strony uzgodniły, że rozmowy będą wkrótce kontynuowane - głosi z kolei komunikat resortu.

Rozmowy dotyczyły zwiększenia dostaw rosyjskiego surowca do Polski po 2010 roku, co jest związane z koniecznością uzupełnienia dostaw po wygaśnięciu z końcem tego roku kontraktu z rosyjsko-ukraińskim RosUkrEnergo (RUE). Spółka ta, w połowie należąca do Gazpromu, dostarczała do Polski 2,3 mld m sześć gazu rocznie od 2006 roku. Już od początku roku RUE nie realizowało dostaw do Polski. Spółka została wyeliminowana z pośrednictwa w handlu gazem pomiędzy Rosją a Ukrainą, po tzw. kryzysie gazowym.

Jeden ze scenariuszy zakładał, że nowa umowa może obowiązywać nawet do 2035 roku.

mkg ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane