• rozwiń
  • WIG20 2185.82 -0.97%
  • WIG30 2485.38 -0.96%
  • WIG 57941.46 -0.87%
  • sWIG80 11653.78 +0.38%
  • mWIG40 3775.41 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:33

Dostosuj

Pasażerowie są źle chronieni

Pasażerowie są źle chronieni
Foto: TVN24 Foto: UOKiK źle ocenił ochronę praw pasażerów przewoźników kolejowych

Rynek kolejowy powinien być bardziej konkurencyjny, a pasażerowie lepiej chronieni - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W poniedziałek urząd opublikował raport na temat sytuacji w przewozach kolejowych w Polsce.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka UOKiK Małgorzata Cieloch, raport "Kierunki rozwoju konkurencji i ochrony konsumentów na rynkach przewozów kolejowych w Polsce" prezentuje podstawowe problemy transportu kolejowego oraz rekomendacje Urzędu.

Kto kogo preferuje?

UOKiK zwrócił uwagę, że zarządzająca torami spółka PKP Polskie Linie Kolejowe jest w Grupie PKP, do której należą też przewoźnicy, jak PKP Intercity czy PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Zdaniem UOKiK, może to powodować, że przykładowo stawki opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej mogą zawierać ukryte preferencje dla niektórych przewoźników kolejowych. Dlatego - według rekomendacji - zarządca infrastruktury powinien być całkowite oddzielony od przewoźników.

A gdzie prawa pasażera?

Zdaniem UOKiK, właściwa organizacja rynku kolejowego i większa konkurencja znacząco poprawi sytuację pasażerów.

"UOKiK postuluje działania zapewniające pasażerom skuteczniejsze egzekwowanie praw im przysługujących. Ponadto popiera działania mające rozwiązać kluczowe problemy - integrację taryf i rozkładów jazdy różnych przewoźników, a także zmiany przepisów, które zwiększą prawa pasażera w sytuacji opóźnienia lub odwołania pociągu" - poinformowała rzeczniczka.

Rynek bez regulatora

Urząd zwraca też uwagę na słabą pozycję prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, jako regulatora rynku.

"Wąski zakres kompetencji i podporządkowanie Ministrowi Infrastruktury czynią z niego wykonawcę polityki tworzonej przez tego ostatniego, a nie samodzielny organ kreujący i realizujący własne cele" - podkreśla urząd. UOKiK skrytykował też przepisy, w myśl których przedsiębiorcy uczestniczący w przetargach na świadczenie usług kolejowych muszą posiadać tabor jeszcze przed decyzją o wygraniu kontraktu.

UOKiK odniósł się też do sprawy dofinansowywania ze środków publicznych niektórych przewozów. Obowiązujące przepisy sugerują, że dotowane są wszystkie połączenia międzywojewódzkie, w których nie obowiązuje rezerwacja miejsc.

"Zdaniem UOKiK niektóre połączenia mogą być na tyle dochodowe, że mogłyby być realizowane w warunkach konkurencji bez angażowania środków publicznych" - uważa urząd.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane