• rozwiń
  • WIG20 2239.84 +0.19%
  • WIG30 2537.33 +0.21%
  • WIG 58895.89 +0.13%
  • sWIG80 11602.82 +0.27%
  • mWIG40 3751.86 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:29

Dostosuj

PARP da kasę tylko na co dziesiąty e-biznes

PARP da kasę tylko na co dziesiąty e-biznes
Foto: TVN24 Foto: Ostre kryteria PARP

160 projektów dostanie w sumie 74,7 mln zł dofinansowania w ramach rozstrzygniętego właśnie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkursu na wsparcie e-biznesu. To mało - do rozdysponowania było ponad 320 mln zł.

Rozstrzygnięty właśnie konkurs trwał dwa miesiące (od 30 lipca do 30 września 2010 r.). Do rozdysponowania było dokładnie 320 mln 871 tys. zł. Po raz pierwszy wnioski były przyjmowane przez internet. Zmieniono też kryteria ich oceny, by dofinansowanie otrzymywały najlepiej przygotowane projekty.

Zdaniem Rafała Poździka, zastępcy dyr. departamentu społeczeństwa informacyjnego w MSWiA, to, że dofinansowanie otrzyma tylko 160 projektów - choć złożono 1850 wniosków - wynika z nowych kryteriów oceny. - Najwidoczniej przedsiębiorcy nie wzięli tak do końca pod uwagę tych nowych kryteriów i nie przygotowali odpowiednio swoich koncepcji - mówi.

W poprzednich konkursach o zakwalifikowaniu wniosku decydowała nie tylko ocena merytoryczna, ale też data jego przyjęcia. Tym razem o przyznaniu dofinansowania decydowały tylko punkty otrzymane w ramach oceny.

Poździk jest spokojny o kolejne nabory na dofinansowanie e-usług. Dodaje, że przedsiębiorcy muszą oswoić się z nowymi kryteriami oceny. Według niego, w następnym naborze znów o dofinansowanie będzie się ubiegać ok. 2 tys. projektów.

Będą kolejne nabory

Najwidoczniej przedsiębiorcy nie wzięli tak do końca pod uwagę tych nowych kryteriów i nie przygotowali odpowiednio swoich koncepcji.

pozdzik

Kolejny nabór wniosków planowany jest na przełomie maja i czerwca 2011 r. Do rozdysponowania będzie ok. 77 mln euro (ok. 310 mln zł). Jak wyjaśniła zastępca prezesa PARP Patrycja Zielińska, Agencja analizuje, na których etapach oceny najwięcej wniosków było odrzucanych. Według niej, przedsiębiorcy mają głównie problem z wykazaniem, iż projekt, na który chcą otrzymać dofinansowanie, jest uzasadniony ekonomicznie.

Przed kolejnym naborem Agencja planuje zorganizować spotkania informacyjne z potencjalnymi wnioskodawcami. Według Zielińskiej powinny się one odbyć się około połowy kwietnia - po ogłoszeniu kolejnego naboru, kiedy będzie już zatwierdzona dokumentacja konkursowa. Dodatkowo PARP zamierza przeprowadzić transmisję tego spotkania przez internet.

Budżet działania 8. unijnego programu Innowacyjna Gospodarka, z którego współfinansowane są e-usługi to ok. 385 mln euro (ok. 1,5 mld zł). W dotychczasowych konkursach PARP przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 850 mln zł. Budżet jest zagospodarowany w ok. 54,5 proc.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane