• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Paragon w Grecji - bezcenne

Paragon w Grecji - bezcenne
Foto: sxc.hu Foto: Paragon może się przydać podczas kontroli

Jedziesz do Grecji, weź ze sobą sporą torbę na paragony. Nowe przepisy, mające ograniczyć oszustwa fiskalne narzucają na sprzedawców wydawanie dowodów sprzedaży. A na konsumentów obowiązek posiadania dowodu zakupu towarów.

Grecja dostała pożyczkę od UE by móc uporać się z kryzysem. W zamian musi jednak wprowadzić bolesne reformy. Wśród nich m.in. jest uciążliwy dla budżetu nawyk nie nabijania zakupów na kasach. Wprowadzono więc obowiązek wydawania i przechowywania dowodów sprzedaży, podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Czy system zda egzamin?

- Wprowadzenie obowiązku przechowywania wszystkich paragonów przez osoby fizyczne może naruszać wspólnotową zasadę proporcjonalności. Nałożenie na wszystkich takiego obowiązku raczej nie realizuje celu fiskalnego, który uzasadniałby tak duże obciążenia administracyjne - mówi "DGP" Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy.

Na oliwki i rzeźbę

A są też inne, bardziej prozaiczne problemy związane z nowymi przepisami.

- Obowiązek zabrania paragonów z kasy dotyczy wszystkich kupujących, również turystów. Dlatego niestety również na urlopie w Grecji nie będziemy mogli zapomnieć o VAT - ocenia doradca podatkowy Jerzy Martini.

A uciążliwe kompletowanie może okazać się konieczne, gdyż trzeba będzie przedstawić - np. wyjeżdżając z kraju przy wyrywkowej kontroli - dowód nie tylko na zakup antycznej rzeźby, ale też słoika oliwek.

sm//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane