• rozwiń

Papierowa zmowa warta 90 tys. zł

Papierowa zmowa warta 90 tys. zł
Foto: sxc.hu Foto: UOKiK: Zmowa rynkowa dotyczyła dwóch dystrybutorów artykułów biurowych

Dwaj dystrybutorzy artykułów biurowych zawarli porozumienie ograniczające konkurencję – uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Domniemany lider zakazanego porozumienia odpowiada, że doniesienie o rzekomej zmowie to odwet pracownika, przyłapanego na pracy dla konkurencji - i zapowiada odwołanie.

Mowa o firmie Office Pulse. Od drugiego z przedsiębiorców, firmy Papier Hurt, UOKiK chce uiszczenia kary - prawie 90 tys. zł. Zawiadomienie od Office Pulse, w którym przedsiębiorca przyznał się do zawarcia antykonkurencyjnego porozumienia ze swoim rynkowym konkurentem do UOKiK wpłynęło w październiku 2008 r.

Urząd wszczął postępowanie antymonopolowe, które potwierdziło, że kilkanaście miesięcy wcześniej obie spółki zawarły nielegalne porozumienie, którego inicjatorem był Papier Hurt.

Pięć lat bez konkurencji

"W niedozwolonej umowie Office Pulse został zobowiązany do niepodejmowania przez pięć lat działań konkurencyjnych wobec Papier Hurtu – w szczególności nie mógł kierować ofert handlowych do klientów kontrahenta" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Zawarta w lutym 2007 r. umowa przewidywała m.in., że firmy dzielą między siebie klientów, a za złamanie tych ustaleń Papier Hurt może na Office Pulse nałożyć kary finansowe sięgające nawet 10 proc. przychodu.

Jedna strona bez kary

UOKiK odstąpił od ukarania Office Pulse na mocy prawa z 2004 r., które dopuszcza taką możliwość. Od kary odstąpiono ponieważ "m.in. dostarczył informacji nieznanych wcześniej UOKiK, współpracował z Urzędem w trakcie postępowania, a także nie był inicjatorem porozumienia".

Na drugiego uczestnika porozumienia – Papier Hurt została nałożona kara w wysokości 89 343,17 zł. Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Replika Papier Hurtu

Po ogłoszeniu informacji o karze firma Papier Hurt wydała oświadczenie, stwierdzające, że decyzja UOKiK jest dla niej "niezrozumiała i krzywdząca".

Jak tłumaczy zarząd firmy, w latach 2004-2005 była w jej dziale handlowym zatrudniona osoba, która - jak się później okazało - pracowała jednocześnie na rzecz konkurencyjnej firmy, przekazując jej tajemnice handlowe. Po wykryciu tego procederu Papier Hurt wytoczył jej samej i jej wspólnikom procesy sądowe, w których sprawcy przyznali się do zarzucanych czynów i zapłacili Papier Hurtowi odszkodowania.

Jednak - według oświadczenia - w 2008 roku w ramach odwetu te same osoby złożyły doniesienie do UOKIK o zawarciu z nimi rzekomego nielegalnego „porozumienia” ograniczającego konkurencję. Postępowanie urzędu i obecna kara ma być skutkiem tego doniesienia.

"Oczywiście odwołamy się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a treść tego odwołania zamierzamy udostępnić wszelkim zainteresowanym osobom i instytucjom" - napisano w konunikacie firmy Papier Hurt.

//kdj, sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane