• rozwiń

Papierosy droższe o połowę?

Papierosy droższe o połowę?
Foto: TVN24 Foto: UE gotuje palaczom wielką podwyżkę

Komisja Europejska zaproponowała w środę podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy w krajach UE. W efekcie nowej dyrektywy papierosy w Polsce w 2015 roku podrożałyby najwięcej, bo aż o 46,8 procent.

- Celem naszej propozycji jest zredukowanie konsumpcji tytoniu, a także istniejące rozbieżności w cenach papierosów w UE - powiedział na konferencji prasowej komisarz ds. podatków Laszlo Kovacs.

Nowa dyrektywa przewiduje stopniowy wzrost minimalnej stawki akcyzy na papierosy aż do 2014 roku. Ma to doprowadzić do zmniejszenia przemytu i zakupów transgranicznych - "dwóch fenomenów, które zmniejszają wpływy budżetowe pewnych krajów członkowskich, gdzie akcyza jest wyższa z myślą o zniechęceniu obywateli od palenia" - tłumaczył unijny komisarz.

Dla nowych krajów członkowskich komisarz zapowiedział rok lub dwa lata dodatkowego okresu przejściowego. Według szacunków Komisji Europejskiej, wejście w życie nowej dyrektywy oznaczałoby wzrost cen papierosów w większość państw UE (poza Wielka Brytanią, Danią, Irlandia i Francją). Najwyższy wzrost bo aż o 46,8 procent, odczuliby polscy palacze.

mkg/el

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane