• rozwiń

Papierosowy filtr w baku Lotosu?

Papierosowy filtr w baku Lotosu?
Foto: Lotos Foto: W czyje ręce trafi Lotos?

Nie tylko rosyjskie i chińskie koncerny naftowe są zainteresowane zakupem od skarbu państwa 53-procentowego pakietu akcji Grupy Lotos. Jak informuje "Puls Biznesu", ofertę w ministerstwie złożyło też konsorcjum, w którym pierwsze skrzypce gra producent filtrów do papierosów.

Francuska firma biotechnologiczna Biosyntec, która chce powalczyć o Lotos, jest znana głównie z opatentowania nowoczesnych filtrów do papierosów wykorzystujących rewolucyjne ponoć właściwości rozmarynu. Zapewne z powodu braku doświadczenia w sektorze naftowym, partnerem Biosyntecu została holenderska firma Trafigura. Na stronie internetowej przekonuje, że jest trzecim pod względem wielkości "niezależnym" traderem ropy naftowej i paliw na świecie (choć handluje także m.in. rudami żelaza czy węglem).

Coś większego

Lotos nie byłby pierwszą inwestycją Biosyntecu w Polsce. Na początku lutego Francuzi kupili od Skarbu Państwa 70 proc. akcji Zakładów Tytoniowych w Lublinie za 32 mln zł.

Teraz, jak twierdzi "PB" spółka ma na celowniku większy projekt. A właściwie ma go właściciel Biosyntecu - Iman Emami.
- On ma możliwość pozyskania finansowania ze Stanów Zjednoczonych, dysponuje także licznymi kontaktami biznesowymi. A co najważniejsze, ma pomysł na duży projekt w Polsce obejmujący energetykę, wydobycie ropy i rozwój segmentu petrochemicznego. W prywatyzacji Grupy Lotos chce pełnić rolę organizatora - przekonuje źródło gazety.

mk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane