• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Państwo zafunduje 1/3 mieszkania

Państwo zafunduje 1/3 mieszkania
Foto: TVN24 Foto: Państwo chce dopłacać do mieszkania za każde nowe dziecko

Ministerstwo Budownictwa zastanawia się nad finansowym wsparciem dla młodych, starających się o własne "M" - czytamy w "The Wall Street Journal", dodatku do "Dziennika".

Pomysł ma pogodzić politykę prorodzinną z rynkiem nieruchomości.

Resort ma już gotowy, przygotowany przez ekspertów z Instytutu Sobieskiego, program rozwoju budownictwa. Składają się na niego różne propozycje, m.in. powoływane na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego spółki, które będą budować tanie mieszkania na publicznych gruntach. Teraz resort stara się dołączyć do niego jeszcze własny pomysł.

Minister budownictwa Andrzej Aumiller potwierdził, że w jego resorcie powstaje nowa koncepcja pomocy finansowej dla młodych osób kupujących mieszkanie. Ulga ma przysługiwać rodzinom, które kupiły mieszkanie na kredyt. Jeśli po zakupie mieszkania w rodzinie przyjdzie na świat dziecko, państwo spłaciłoby 5 proc. wartości mieszkania (nie kredytu) z dnia transakcji. Jeśli w rodzinie pojawi się kolejny noworodek, dotacja ma wynieść dodatkowo 10 proc. A jeśli rodzicie doczekają się trzeciego potomka - państwo dopłaci kolejne 15 proc. wartości mieszkania. W ten sposób łączna dotacja sięgnie 30 proc.

Według Ministerstwa Budownictwa, ulga ma być powszechna, dostępna dla tych, którzy kupią na kredyt mieszkanie lub dom, nowe lub używane. Pomysłodawcy stawiają jednak warunek - dofinansowywane mieszkanie lub dom muszą być jedyną nieruchomością należącą do korzystającego z ulgi.

Koszty wprowadzenia nowej mieszkaniowo-prorodzinnej ulgi nie są jeszcze oszacowane. Ale - jak zauważa "Dziennik" - nie będą małe. W Polsce co roku rodzi się około 350 tys. dzieci. Jeśli tylko co dziesiąta rodzina skorzystałaby z nowej ulgi (przy ostrożnym założeniu, że średnia wartość kupowanej lub budowanej nieruchomości to 250 tys. zł, a dopłaty obejmują urodziny pierwszego dziecka), to koszt dla budżetu wyniósłby prawie 440 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane