• rozwiń
  • WIG20 2321.83 -0.14%
  • WIG30 2666.24 -0.13%
  • WIG 59878.62 -0.10%
  • sWIG80 11643.37 +0.01%
  • mWIG40 4071.99 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:45

Dostosuj

Państwo sprawdzi, ile ma ziemi

Państwo w końcu dowie się, ile i które nieruchomości do niego należą. Ma to umożliwić ustawa, która uporządkuje księgi wieczyste i odsłoni stan posiadanego przez państwo majątku. Szczególne znaczenie będzie ona miała dla terenów poniemieckich.

Posłowie przyjęli ustawę jednogłośnie. Zakłada ona likwidację zaniedbań w księgach wieczystych, dotyczących mienia państwowego. Uporządkowanie danych ma się odbyć w trzech etapach.

Wykazy nieruchomości państwowych i komunalnych powstaną najpierw na poziomie powiatów. Następnie wojewodowie sporządzą zestawienia zbiorcze, aż wreszcie na szczeblu ministerialnym sporządzony zostanie wykaz dla całego kraju. Działania te mają pozwolić na przeprowadzenie inwentaryzacji majątku i ustalenie, ile oraz jakie nieruchomości posiada państwo.

Jak zwracają uwagę autorzy projektu, konieczność uporządkowania spraw mienia państwowego i samorządowego występuje w całym kraju, ale szczególnie ważna jest na ziemiach, które przed drugą wojną światową należały do Rzeszy Niemieckiej.

Według posłanki Anny Paluch z PiS, ustawa nie nakłada dodatkowych obowiązków na urzędy zarządzające nieruchomościami, a jedynie wprowadza egzekwowanie już istniejących obowiązków.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane