• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Państwo pomoże ci ocieplić dom

Państwo pomoże ci ocieplić dom
Foto: TVN24 Foto: Będzie łatwiej o dotację na remonty budynków

Planujesz remont domu? Wymiana okien,ocieplanie elewacji?... Teraz będzie łatwiej sfinansować te przedsięwzięcia. Za uproszczeniem procedury przyznawania państwowych dotacji na ten cel opowiedziały się wszystkie kluby poselskie - i cała Izba.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Rządową nowelę poparło 401 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Co się zmieni?

Ustawa przewiduje uproszczenie procedury przyznawania państwowego dofinansowania osobom zamierzającym remontować budynki - zarówno jednorodzinne, jak i wielorodzinne.

Po wejściu jej w życie właściciel takiego domu będzie mógł złożyć wniosek o przyznanie tzw. premii kompensacyjnej bezpośrednio do Banku Gospodarstwa Krajowego, a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem banku komercyjnego. Zmiana powoduje, że aby skorzystać z premii nie trzeba finansować remontu kredytem.

Poseł Stanisław Huskowski (PO), który przedstawiał projekt nowelizacji w Sejmie podkreślił, że w związku z faktem, że banki w kryzysie zaostrzyły swoją politykę przyznawania kredytów, z premii kompensacyjenj nie skorzystał w tym roku nikt.

Dzięki zmianom w przepisach o finansowe wsparcie na remont będzie można się zwrócić bezpośredno do BGK. Do tej pory trzeba było zaciągnąc kredyt w banku komercyjnym, który to następnie zwracał się po zwrot części kosztów termomodernizacji do BGK.

Zmiana procedury przyznawania premii ma znacznie skrócić cały proces. Inwestor będzie musiał dołączyć do wniosku dokumenty o rozmiarze i szacowanych kosztach przedsięwzięcia, a bank sprawdzi, czy zakres remontu jest zgodny z przepisami.

Jakie korzyści dla inwestorów?

Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania inwestor będzie mógł od razu zrealizować duży remont, korzystając - na dotychczasowych zasadach - zarówno z premii kompensacyjnej, jak i remontowej (premia z której korzystać mogą właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych, wspólnoty mieszkaniowe itd.). Będzie też mógł zrealizować mniejsze przedsięwzięcie refinansowane z premii kompensacyjnej.

Premia kompensacyjna będzie przysługiwała właścicielom i współwłaścicielom budynku mieszkalnego, bądź jego części. Takie rozwiązanie oznacza, że premia kompensacyjna w przypadku jednego budynku mieszkalnego może przysługiwać więcej niż jednemu inwestorowi. Premia ta przysługuje jednak jedynie jeden raz w odniesieniu do budynku mieszkalnego lub jego części.

mon/bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane