• rozwiń

Państwo nie zawsze zwróci akcyzę

Państwo nie zawsze zwróci akcyzę

Sąd zdecydował: należy się zwrot części akcyzy za sprowadzony z zagranicy samochód, ale kwotę wyliczy urząd celny. Takie rozwiązanie nie dla wszystkich importerów będzie korzystne.

Sprawę rozpatrywał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Według wyroku wysokość należnego państwu podatku będzie naliczana od rynkowej wartości samochodu w Polsce, a nie od kwoty figurującej na fakturze. Jeśli więc ktoś kupił pojazd po wyjątkowo "okazyjnej" cenie - może go teraz spotkać przykra niespodzianka: zamiast zwrotu akcyzy konieczność jej dopłaty.

Wtorkowy wyrok to konsekwencja styczniowego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu. ETS orzekł, że polskie przepisy są niezgodne z unijnymi przepisami.

Wyrok dotyczy sprawy Macieja Brzezińskiego, któremu organy celne odmówiły zwrotu akcyzy za kupiony za granicą samochód. Jego kolejne odwołania nie przyniosły rezultatu, więc Brzeziński zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego, ten zaś zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wyjaśnienie zgodności polskich przepisów z unijnym prawem. Rozstrzygnięcie w tej sprawie będzie jednak zapewne będzie miało znaczenie w innych podobnych sytuacjach.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane