• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Państwo nie odda PKO BP

Państwo nie odda PKO BP
Foto: TVN24 Foto: PKO BP zbyt cenne, aby stracić nad nim kontrolę

PKO BP powinien pozostać bankiem narodowym, a jego dalsza prywatyzacja może zostać połączona z utrzymaniem nad nim kontroli Skarbu Państwa - uważa wiceminister skarbu państwa Michał Chyczewski.

- Nie sądzę, żeby była tu potrzeba zaangażowania inwestora strategicznego, tak jak w innych sprywatyzowanych bankach - powiedział Chyczewski.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, Skarb Państwa nie może zmniejszyć udziału w akcjonariacie PKO BP do poniżej 50 proc. Obecnie SP ma 51,5 proc. akcji banku.
- Sądzę, że prywatyzacja może zostać połączona z utrzymaniem charakteru narodowego PKO BP i kontroli Skarbu Państwa nad tym bankiem. Polskie prawo umożliwia zastosowanie takich instrumentów - mówi wiceminister. - Decyzje w tej sprawie będą musiały być jednak podjęte na szczeblu rządowym - dodaje.

Wiceminister poinformował także, że Skarb Państwa, będzie popierać dążenia zarządu banku do wzmocnienia jego pozycji międzynarodowej.
- PKO BP ma duży potencjał rozwoju na rynku polskim i na rynkach zagranicznych. Po fuzji Pekao z BPH zarząd PKO BP musi myśleć, jak umocnić pozycję na rynku polskim. Drugim kierunkiem rozwoju jest kierunek rozwoju regionalnego. Będziemy popierać dążenia zarządu do regionalizacji - powiedział Chyczewski.

Resort skarbu ocenia, że ewentualna decyzja o emisji akcji PKO BP zapaść musi w ciągu najbliższych miesięcy. - Gdyby założyć rynkowe prognozy dotyczące rozwoju kredytów w Polsce, to PKO BP musi pomyśleć o pozyskaniu kapitału w perspektywie kilkunastu miesięcy. W ciągu kilku najbliższych miesięcy działalność banku nie jest zagrożona, wskaźnik adekwatności kapitałowej jest na akceptowalnym poziomie - powiedział Chyczewski.

Decyzję w sprawie ewentualnej emisji akcji podejmie nowa rada nadzorcza. Resort skarbu ogłosił w poniedziałek konkurs na członków rady.
- Chcemy, by rada nadzorcza była radą profesjonalistów, chcemy istotnie podnieść jakość zarządzania banku, kończymy z upolitycznieniem PKO BP - zapowiedział Michał Chyczewski. - Jednym z pierwszych zadań nowej rady nadzorczej będzie wyłonienie nowego zarządu banku w trybie konkursu - dodał.

- Kolejnym ważnym zadaniem będzie przeanalizowanie potrzeb kapitałowych PKO BP i zarekomendowanie rozwiązań w tym zakresie. Jeżeli rada nadzorcza dojdzie do wniosku, że oczekiwania te są znaczące, to emisja akcji będzie jednym z rozwiązań - powiedział Chyczewski.

W ogłoszonej pod koniec kwietnia 2007 roku strategii PKO BP do 2012 roku jest założony ponad dwukrotny wzrost zysku netto w stosunku do końca 2006 roku.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane