• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Panika to naturalna reakcja"

"Panika to naturalna reakcja"
Foto: TVN CNBC Biznes (fot.PAP/EPA) Foto: Prezes Banku Światowego Robert Zoellick: jeszcze w tym roku 35 miliardów dolarów pomocy

Bank Światowy pożyczy krajom rozwijającym się sto miliardów dolarów w ciągu trzech najbliższych lat. Jeszcze w tym roku ma to być 35 miliardów. Bank Światowy ogłosił te liczby na kilka dni przed szczytem w Waszyngtonie, na którym spotkają się przedstawiciele najważniejszych 20 gospodarek świata.

Prezes Banku Światowego Robert Zoellick przyrzekł, że jego instytucja pomoże krajom rozwijającym się w złagodzeniu skutków światowego kryzysu finansowego. Zoellick powiedział też, że panika na globalnych rynkach - która według niego jest "naturalną reakcją" na kryzys systemu finansowego - będzie się rozszerzać i "trzeba ją traktować poważnie".

- Potrzebujemy teraz skoordynowanej globalnej akcji, i to nie tylko, aby poradzić sobie z kryzysem, lecz również po to, aby stworzyć nową architekturę, nowe normy, i nowy nadzór, co powinno zapewnić, że kryzys taki nigdy się nie powtórzy - oświadczył.

Podkreślił także, że największe skutki kryzysu grożą krajom ubogim. - Najbiedniejsze i najbardziej bezbronne grupy narażone są na najpoważniejsze szkody. 100 milionów ludzi zostały już wpędzone w nędzę w tym roku i liczba ta wzrośnie - ostrzegł.

Towarzyszący mu na briefingu dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn poparł uzgodniony przez kraje europejskie plan tymczasowego gwarantowania pożyczek bankowych, aby zachęcić je do wznowienia kredytu.

Wezwał też do szybkiego wprowadzenia w życie amerykańskiego planu wykupienia przez rząd niespłacalnych długów bankowych kosztem 700 mld dolarów w zamian za przejęcie części akcji w bankach.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane